• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

24 listopada
2013

Koncert XCVIII

Wykonawcy:
Witold Zalewski - organy
Chór Mieszany Katedry Wawelskiej
Andrzej Korzeniowski - dyrygent

Program:
Charles-Marie Widor (1844 - 1937)
* V Symfonia organowa f-moll  op. 42 nr 1
Samuel Barber (1910 - 1981)
* Agnus Dei
Krzysztof Penderecki (1933)
* Agnus Dei  z "Polskiego Requiem"

Biogramy wykonawców:
Witold Zalewski – w 1992 roku ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Jana Jargonia. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez J.Laukvika, G.Schneidera i J.Guillou.
Od 1995 roku pełni funkcję I organisty w Królewskiej Katedrze na Wawelu. Jako solista koncertuje regularnie na najważniejszych festiwalach w kraju (m.in. Oliwa, Frombork, Kamień Pomorski, św. Lipka, Leżajsk) i za granicą. Występował m.in. w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, Tokio Metropolitan Art Space, Nativity Church w Betlejem oraz w Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro, Toronto, Jerozolimie, Irkucku, Istambule i Moskwie.
Jest wykładowcą w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z praktyki liturgicznej i organów.
Od 1998 roku jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej krakowskiej Kurii Metropolitalnej. W czasie papieskich pielgrzymek pełnił funkcję organisty. Jest autorem Śpiewnika pieśni kościelnych (PWM) oraz współredaktorem i współautorem wielu innych publikacji (m.in. Śpiewnika Wawelskiego). Zajmuje się propagowaniem muzyki organowej współorganizując wiele festiwali i koncertów na terenie południowej Polski.
W 2011 roku został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem Proeclesia et Pontifice. W 2012 roku otrzymał stopień doktora sztuki muzycznej.     

Andrzej Korzeniowski – dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoją edukację muzyczną kontynuował na kursach mistrzowskich dyrygentury symfonicznej  u J. Salwarowskiego i G. Chmury.
W roku 1997 założył i przez 10 lat prowadził chór mieszany i orkiestrę kameralną Pastores, a w latach 1998-2012 prowadził Chór Cecyliański w Krakowie. Od 2001 roku dyryguje Męskim Chórem Katedralnym na Wawelu. Od 2005 prowadzi Chór Canticum Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego. W roku 2006 założył Chór Mieszany Katedry Wawelskiej. Z zespołem tym brał udział w licznych festiwalach polskich i zagranicznych.
Jako dyrygent współpracował m.in. z orkiestrami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej,  Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną, Państwowym Chórem Filharmonii w Mińsku, Chórem Mieszanym Filharmonii Krakowskiej, Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Chórem Kantorei Sankt Barbara.
Jest wykładowcą w krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie prowadzi klasę dyrygentury chóralnej na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej. Prowadzi również wykłady z muzyki sakralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego.
W swoim dorobku ma ponad 800 występów oraz nagrania muzyki teatralnej i filmowej.

Chór Mieszany Katedry Wawelskiej - jest kontynuatorem wielowiekowych muzycznych tradycji Katedry Wawelskiej. W repertuarze zespół posiada utwory wokalno-instrumentalne jak i a capella, od XVI wieku do czasów współczesnych. Dyrygentem chóru jest Andrzej Korzeniowski.
Chór brał udział w licznych festiwalach polskich i zagranicznych, m.in. w festiwalu chórów krajów Unii Europejskiej w Strasbourgu, 50. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Loreto, XIV Letnim Festiwalu Opery Krakowskiej, XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej "ANIMA MUNDI" Kielce 2011, XVI Letnim Festiwalu Muzycznym w Kalwarii Zebrzydowskiej, 45. Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Koszalinie, Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Zakopanem, 22. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "GAUDE MATER" w Częstochowie. Chór prowadzi także aktywną działalność koncertową.
Zespół zdobył szereg nagród w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach chóralnych, m.in.: I miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Caecilianum 2008, Grand Prix VI Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej  ŻORY 2009, I miejsce w kategorii "Chóry mieszane" na V Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Cantate Domino, I miejsce w kategorii "Muzyka sakralna" na Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym.
Chór współpracował z wieloma instytucjami kultury, m.in.: z Filharmonią Krakowską, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Śląską, Filharmonią Częstochowską, Operą Krakowską,  Krakowską Orkiestrą Kameralną, czy Modern Symphony Orchestra.

Powrót do wszystkich koncertów

© 2024 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl