• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

27 kwietnia
2014

Koncert CIII

Wykonawcy:
Jan Baciak - organy
Chór Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II "Psalmodia"
(w ramach obchodów jubileuszu 25-lecia zespołu)
Małgorzata Such - sopran
Ilona Szczepańska - alt
Piotr Szewczyk - tenor
Marcin Wolak - bas
Marek Pawełek - organy (akompaniament)
Katarzyna Śmiałkowska, Janusz Wierzgacz - przygotowanie chóru
Włodzimierz Siedlik - dyrygent
dr Maciej Negrey - słowo wprowadzające

Program:
Johann Sebastian Bach (1685 - 1750)
* Preludium i fuga D-dur  BWV 532
Jehan Alain (1911 - 1940)
* Variations sur un théme de Clement Jannequin
Robert Schumann (1810 - 1856)
* Fuga na temat B-A-C-H  op. 60 nr 4
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1807 - 1849)
* Sonata B-dur  op. 65 nr 4
Stanisław Moniuszko (1819 - 1872)
* Msza Des-dur

Biogramy wykonawców:
Jan Baciak ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. I.J. Paderewskiego w Krośnie  w klasie organów Tadeusza Rymarza. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie klasy organów dr. hab. Marcina Szelesta (dyplom z wyróżnieniem). Obecnie jest jej studentem w klasie klawesynu prof. Magdaleny Myczki oraz as. Andrzeja Zawiszy. W roku 2012, w ramach programu wymiany studentów Erasmus, studiował organy w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie prof. Pietera van Dijka oraz prof. Wolfganga Zerera. W 2010 roku zdobył III nagrodę na II Akademickim Konkursie Organowym „Romuald Sroczyński in memoriam” w Poznaniu oraz był stypendystą International Summer School in Dartington (Anglia), w ramach którego odbył kurs organowy prowadzony przez Davida Titteringtona. W 2011 roku zajął II miejsce na 10º Concorso Internazionale di esecuzione e composizione „Don Vincenzo Vitti” w Castellana Grotte (Włochy) oraz IV miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Organowej Jehana Alaina w Krakowie.  Jest członkiem zespołu muzyki dawnej Soundguardians, z którym w październiku ubiegłego roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Muzyki Dawnej Musica Antiqua Viva w Żorach. Brał udział w kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez takich profesorów jak: Lorenzo Ghielmi, Daniel Roth, Martin Schmeding, Julian Gembalski, Daniel Zaretsky, Krzysztof Urbaniak, Andrew Henderson, Magdalena Czajka. Współpracował m.in. z Capellą Cracoviensis oraz  Filhrarmonią Krakowską występując pod batutą takich dyrygentów jak: Andrew Parrott, Fabio Bonizzoni czy Paul Esswood.

Włodzimierz Siedlik - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom z najwyższym wyróżnieniem), Instytutu Liturgicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem) oraz Podyplomowego Studium Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (dyplom z wyróżnieniem). W 1990 został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chórów w Poznaniu. Był dyrektorem Centrum Paderewskiego w Tarnowie (1990-1992).W 1991 roku założył Tarnowską Orkiestrę Kameralną. Pełnił funkcję dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Tarnowie (1992-1996).W latach 1990-1994 został radnym Rady Gminy Tarnów, a w kadencji 1994-1998 piastował funkcję Przewodniczącego Rady Gminy Tarnów. Od 1994 roku pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Liturgicznym PAT w Krakowie. Podczas swojej działalności dyrygenckiej z Chórami: Cantus, Psalmodia PAT, Chórem UJ uzyskał wiele nagród polskich i zagranicznych. W latach 1995-2010 roku pełnił funkcję Dyrektora i Kierownika Artystycznego Chóru Polskiego Radia w Krakowie. W 2001 roku otrzymał nagrodę im. Jerzego Kurczewskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury przyznawaną przez Kapitułę pod honorowym patronatem Profesora Krzysztofa Pendereckiego. W 2002roku przeprowadził przewód doktorski w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2008 roku otrzymał najwyższe radiowe wyróżnienie „Złoty Mikrofon” za propagowanie muzyki polskiej w kraju i zagranicą. Od 2013 roku kierownik Katedry Chóralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie.
 
Małgorzata Such – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie w klasie skrzypiec. Od września 2008 roku chórzystka Chóru Psalmodia i Krakowskiego Chóru Żeńskiego przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Współpracowała m.in. z Filharmonią Częstochowską, Chórem Polskiego Radia oraz zespołem wokalnym SINGET. Uczestniczka projektu Śpiewacy krakowscy w hołdzie H. M. Góreckiemu, w ramach którego została nagrana płyta Z pieśni kościelnych z cyklem 20 pieśni na chór mieszany a cappella. Podczas koncertu Chóru Psalmodia w Filharmonii Narodowej w Warszawie wykonała solo sopranowe z Mszy Świętokrzyskiej J. Maklakiewicza. Wraz z Krakowskim Chórem Żeńskim  wykonała partie solowe w utworach A Ceremony of Carols B. Brittena oraz Dancing Day J. Ruttera.

Ilona Szczepańska, studentka II roku, studiów II stopnia kierunku: Wokalistyka na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie Śpiewu solowego prof. Agnieszki Monasterskiej. Absolwentka studiów I stopnia kierunku: Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie. Wokalistka, dyrygent i pedagog. W swoim dorobku artystycznym ma na swoim koncie wykonanie Partii solowych w The Sacred Concerts Duke’a Ellingtona z towarzyszeniem Chóru  i Big Bandu Akademii Muzycznej w Krakowie, pod kierunkiem Wojciecha Groborza, na zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Ady Sari w Nowym Sączu (maj 2011). Również udział solowy w kantacie jazzowej Joachima Mencla Miłość mi wszystko wyjaśniła, wraz z Chórem, Orkiestrą Kameralną oraz studentami Katedry Muzyki Współczesnej i Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie, pod kierunkiem prof. Stanisława Krawczyńskiego, w ramach Dni Jana Pawła II w Krakowie (listopad 2011). Także partię Eduige w spektaklu operowym Rodelinda G. F. Haendla, w wykonaniu studentów kierunku: Wokalistyka Akademii Muzycznej w Krakowie, z towarzyszeniem akademickiej Orkiestry Barokowej, pod kierownictwem Paula Esswooda (kwiecień 2013). Na stałe współpracuje z zespołem wokalnym Singet i jest związana z krakowskim środowiskiem chóralnym.
 
Piotr Szewczyk, tenor - ukończył Papieską Akademię Teologiczną (obecnie Uniwersytet Jana Pawła II), specjalność organy i muzyka kościelna (dyplom z wyróżnieniem), Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Wokalno-Aktorskim (dyplom z wyróżnieniem) oraz jest absolwentem Wydziału Edukacji Muzycznej, Dyrygentury Chóralnej i Muzyki Kościelnej. Występował w krajach Europy, Izraelu i USA. Koncertuje z najwybitniejszymi muzykami specjalizującymi się w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku. Dokonał licznych nagrań płytowych dla radia i telewizji. W 2005 r. otrzymał nagrodę im. Adama Jarzębskiego dla najlepszego wykonawcy na Festiwalu Muzyki Dawnej w Warszawie, przyznaną przez Polskie Towarzystwo Muzyki Dawnej. Kilkakrotnie nominowany do „Fryderyków”, laureat „Fryderyków 2007” za najlepszy album płytowy w dziedzinie muzyki dawnej (jako współwykonawca). Od 2008 r. jest członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej. Jako solista ma w swoim repertuarze największe formy muzyki barokowej.

Marcin Wolak - bas-baryton, studia muzyczne ukończył w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu prof. Heleny Szubert-Słysz z wynikiem bardzo dobrym. W Akademii ukończył także dodatkowo klasę organów.
Debiutował w Nadzwyczajnym Koncercie z okazji 100-lecia Krakowskiej Akademii Muzycznej, pod dyrekcją R. Badera (Niemcy).
W 1990/91 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1994-1995 był stypendystą Europejskiej Akademii Mozartowskiej oraz Międzynarodowej Akademii Bachowskiej - Stuttgart, a także Akademii Haendlowskiej - Karlsruhe.
Swój kunszt wokalny doskonalił u wielu wybitnych śpiewaków (K.Mayer, W.G.Workmann, A.Baldi, P.Esswood, A.Schmidt, T.Thomaschke, B.Schlick). Jako solista brał udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych (m.in.: Wratislavia Cantans, Muzyka w Starym Krakowie, Dresdner Musik Festspiele, Maggio Mussicale Fiorentino), koncertując z wieloma orkiestrami filharmonicznymi nie tylko w Europie, ale także w USA, Korei Południowej i Japonii.
Marcin Wolak ma w swym bogatym repertuarze utwory od muzyki dawnej aż po współczesną, który stale poszerza, współpracując ze znanymi kompozytorami. Artysta dokonał wielu nagrań płytowych oraz archiwalnych (m.in. dla Polskiego Radia, ZDF i TVP). Jako solista współpracuje z wieloma orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi (Filharmonia Podkarpacka, Capella Cracoviensis, Orkiestra Młodej Filharmonii). Jest współzałożycielem  Polskiej  Orkiestry XVIII w., z którą pod dyrekcją Paula  Esswooda, w latach 2009-2012 dokonał nagrania pięciu płyt CD  z muzyką kompozytorów Jasnogórskich,  z historycznych zbiorów  zgromadzonych  w Bibliotece OO Paulinów w Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie. Bardzo chętnie wykonuje także muzykę kameralną.
Od października 1997 pracuje jako wykładowca w Akademii Muzycznej w Krakowie.W roku 2009 uzyskał tytuł Doktora Sztuki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Marcin Wolak obok bogatej działalności koncertowej oraz dydaktycznej odpowiada także za kształt artystyczny koncertów Letniego Festiwalu Muzycznego w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Marek Pawełek ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej. Umiejętności gry na organach rozwijał pod kierunkiem prof. Andrzeja Białko. Jako akompaniator współpracował z instrumentalistami w cyklu audycji muzycznych dla dzieci organizowanym przez Cieszyńskie Towarzystwo Muzyczne, z chórem Gospel Voice z Wieliczki. Od 2006 roku jest akompaniatorem chóru Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Prowadzi również zajęcia z kształcenia słuchu dla chórzystów. Jako chórzysta współpracował z Krakowskim Chórem Kameralnym, Filharmonią Krakowską, Operą Krakowską, Chórem Polskiego Radia w Krakowie, koncertując w Polsce i za granicą (we Włoszech, w Niemczech, Belgii, Szwecji, na Węgrzech). W 2009 roku podjął współpracę (jako akompaniator) z Międzyuczelnianym Instytutem Muzyki Kościelnej w Krakowie. Od 2006 roku pracuje jako muzyk - organista w Kościele Garnizonowym w Krakowie.

Katarzyna Śmiałkowska ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie (dyrygentura chóralna), a następnie Podyplomowe Studia dla Dyrygentów Chóralnych u prof. Stanisława Krawczyńskiego. Jest założycielem i dyrygentem Chóru Kameralnego "Elim" Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W 1999 roku otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w 2004 roku stypendium Fundacji Noel Minet Federacji „Europa Cantat”. Czynnie uczestniczyła w kursach mistrzowskich dla dyrygentów chóralnych, prowadzonych przez Hansa Joachima Lustiga (Timmendorf 2004), Gary Gardena (Marktoberdorf 2005), Gudrun Schroefel (Mainz 2006),  Friedera Berniusa (Gent 2007), Andrasa Farkasa (Sarospatak 2008). W 2005 roku brała udział w konkursie dla dyrygentów chóralnych „Mariele Ventre” w Bolonii, a rok później w konkursie „Eric Ericson Award” w Sztokholmie. Jako chórzystka koncertowała z Krakowskim Chórem Kameralnym, z chórem Filharmonii Krakowskiej i Opery Krakowskiej. Jako dyrygent współpracowała z Operą Krakowską, przygotowując partie chóralne operetki „Baron Cygański” Johanna Straussa. Od 2008 roku jest asystentką dyrygenta Chóru „Psalmodia” Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Od kwietnia 2009 roku jest dyrygentem Krakowskiego Chóru Żeńskiego działającego przy taj samej uczelni. We wrześniu 2012 roku uzyskała stopień doktora nadany przez  Akademię Muzyczną w Krakowie.

Janusz Wierzgacz - dyrygent i wokalista. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na kierunku Dyrygentury Chóralnej. Od 2001r. pełni funkcję organisty w parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej w Jabłonicy. W 2006r. założył Jasielski Chór i Orkiestrę Kameralną, z którymi współpracuje i koncertuje w całym kraju, wykonując własne utwory, jak również utwory z bogatej literatury muzycznej. Jako śpiewak współpracuje m.in. z: Krakowskim Chórem Kameralnym, Capellą Cracoviensis, Chórem Filharmonii Krakowskiej, Cameratą Silesia. Śpiewał pod batutą znakomitych dyrygentów wśród których wymienić należy: Helmutha Rillinga, Antoniego Wita, Łukasza Borowicza, Krzysztofa Pendereckiego. W latach 2009 – 2012 był członkiem Chóru Polskiego Radia w Krakowie, z którym dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia oraz koncertował w Polsce i w Europie (Belgia, Anglia, Austria, Niemcy). Jest również założycielem kameralnego zespołu śpiewaków SINGET. Od 2010 roku związany jako dyrygent z Żeńskim Chórem Akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego i chórem Camerata Iagellonica. Jako dyrygent, wokalista i muzyk sesyjny dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, jak również wydawnictw CD i DVD. Prowadzi liczne warsztaty przeznaczone dla zespołów wokalnych oraz instrumentalnych, jak również warsztaty muzyki liturgicznej.

Chór Psalmodia powstał w 1988 przy Instytucie Liturgicznym Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W tym roku akademickim zespół obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. W swoim repertuarze posiada utwory największych kompozytorów wszystkich epok. W sposób szczególny pielęgnuje muzykę polską współczesnych mistrzów, do których należą m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Romuald Twardowski i Stanisław Moniuszko. W 2009 roku przy zespole zostały utworzone chóry jednorodne: Krakowski Chór Żeński oraz Krakowski Chór Męski, które prowadzą własną działalność koncertową oraz biorą udział w licznych konkursach.
Psalmodia od 25 lat bierze czynny udział w uroczystościach Uczelni, miasta, Kościoła Krakowskiego. Zespół współpracował m.in. z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Narodową, Capellą Cracoviensis oraz Telewizją Polską. Chór aktywnie uczestniczy w konkursach i festiwalach. Jest laureatem konkursów m.in. w Legnicy, Międzyzdrojach, Hajnówce, Łodzi, Myślenicach i Krakowie. Na przestrzeni kilku ostatnich lat chór Psalmodia koncertował w wielu krajach europejskich (m. in. Szwecja, Niemcy, Belgia, Włochy, Węgry, Szwajcaria, Hiszpania, Austria). Do swojej dyskografii chór może zaliczyć m.in. płyty: Totus Tuus poświęconą twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego oraz monografię Stanisław Moniuszko.

Powrót do wszystkich koncertów

© 2024 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl