• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

25 maja
2014

Koncert CIV

Wykonawcy:
Jadwiga Kowalska - organy
Andrzej Białko - organy
Orkiestra kameralna "Fresco sonare"
Łukasz Laxy - wiolonczela
Monika Bachowska - dyrygent
Magdalena Chrenkoff - słowo wprowadzające

Program:
Carl Philipp Emanuel Bach (1714 – 1780)
(w 300. rocznicę urodzin)
* Sonata g-moll  Wq 70/6
Samuel Wesley (1766 – 1837)
* Trzy duety na 4 ręce:
    Duet G-dur                                 
    Duet F-dur
    Duet A-dur
Georg Philipp Telemann (1681 – 1767)
* Suite  TWV 55/D6  (Łukasz Laxy – wiolonczela)
Henry Purcell
* Abdelazar Suite  Z 570
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847)
* Preludium i fuga c-moll  op. 37 nr 1
Emanuel Schönfelder (1810-1875)
* Vorspiel und Fuge As-dur na 4 ręce
Joseph Reveyron (1917-2005)
* Anamnèse na organy na 4 ręce i klawiaturę pedałową

Biogramy wykonawców:
Jadwiga Kowalska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiowała w klasie organów prof. Joachima Grubicha. W latach 1994-1998 doskonaliła swoje umiejętności w Konserwatorium w Lozannie (Szwajcaria) pod kierunkiem prof. Kei Koito. Studia ukończyła otrzymując najwyższą ocenę - „ premier prix” z wyróżnieniem - jednogłośnie przyznaną przez jury. W roku 2003 w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi uzyskała stopień doktora sztuki. Obecnie jest adiunktem w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prowadzi również zajęcia z zakresu gry na organach w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. W latach 1994-1998 piastowała stanowisko głównego organisty w kościele ewangelicko-reformowanym Saint Luc w Lozannie. Była również organistką w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej  Trójcy w Lublinie. Prowadzi działalność artystyczną obejmującą koncerty w kraju i za granicą. Dokonała nagrań dla Radio Suisse Romande i Radio Chablais. Jest członkiem zespołu „Collegium Zieleński”. W związku z przypadającą w 2011 roku 400. rocznicą wydania w Wenecji zbioru „Offertoria et communiones totius anni” Mikołaja Zieleńskiego brała udział w nagraniu dzieł wszystkich  tego kompozytora pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego. Płyty te otrzymały nagrodę Fryderyka przyznaną przez Akademię Fonograficzną oraz zdobyły prestiżową nagrodę Złotego Orfeusza przyznawaną przez francuską Academie du Disque Lyrique.

Andrzej Białko urodził się w 1959 r. w Krakowie, ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w klasie fortepianu. Naukę gry na organach rozpoczął w roku 1973 najpierw prywatnie, następnie kontynuował ją w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Joachima Grubicha. W roku 1981 uzyskał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rzymie, zaś w 1985 r. również I nagrodę (ex aequo) w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Bydgoszczy – Gdańsku.
Brał udział w większości krajowych festiwali organowych, koncertował w Anglii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Francji, Islandii, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Libanie i obu Amerykach. Jest profesorem sztuk muzycznych. Prowadzi klasę organów w krakowskiej Akademii Muzycznej na stanowisku profesora zwyczajnego oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Współpracuje z licznymi zespołami, nade wszystko z Filharmoniami Narodową i Krakowską.
W pamięci melomanów trwale zapisał się wykonaniem w jubileuszowym roku 2000 organowych dzieł wszystkich J. S. Bacha w Krakowie i we Wrocławiu, zaś w sezonie 2001/2002 w serii 20 koncertów pod wspólnym tytułem „Ars organi” zaprezentował w Krakowie antologię muzyki organowej XVI – XX wieku.
W rozległym i stale poszerzanym repertuarze, obejmującym wszystkie style, artysta posiada m.in. komplet organowych dzieł Buxtehudego, Bruhnsa, Brahmsa, Mendelssohna, Francka, Liszta. Szereg jego nagrań wzbogaciło taśmotekę programu II Polskiego Radia; ma na swoim koncie 20 CD. W 2006 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Łukasz Laxy - pochodzi z Opola, studiował na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli ad. Anny Armatys - Borrelli oraz w klasie dyrygentury prof. Rafała Delekty. Brał udział w rozmaitych kursach mistrzowskich - wiolonczelowych (R. Jabłoński, J. Podhoransky, C. Ilea, J. Berger, P.Buck) i dyrygenckich (G. Chmura, C. Metters).                  
Jako solista i kameralista występował na wielu koncertach i festiwalach między innymi - z prof. M. Eichenlaubem w Limburgu (Niemcy), Podgórska Jesień Muzyczn  (Dumicz Ensemble), Teatr Nowy w Krakowie, Scena 21 w Krakowie, Wielokulturowe Oblicza Małopolski - koncert w kościele ewangelickim św. Marcina w Krakowie, Festiwal Poznań Poetów.
Współpracował z Nigelem Kennedy (na wiolonczeli oraz wiolonczeli elektrycznej w Orchestra Of Life i Nigel Kennedy Band) - koncertował w Niemczech (Schleswig Holstein Festival, Berlin, Monachium, Kolonia, Hamburg), Wlk. Brytanii (Londyn, Edynburg, Cardiff, Oxford), Francji, Szwajcarii, Polsce.
Prowadzi Zespół wokalny im. Wacława z Szamotuł przy Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Krakowie. 

Monika Bachowska - dyrygent,chórmistrz, pedagog.
Absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej. Od 1995r. pracuje z chórami dziecięcymi i mieszanymi oraz chórem i orkiestrą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej Ist. im. I.J.Paderewskiego w Krakowie. Od 1998r. prowadzi Młodzieżową Orkiestrę Kameralną Fresco Sonare. Pod jej kierownictwem zespoły uczestniczyły w licznych konkursach, każdorazowo będąc ich laureatami, min.: Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Młodzieżowych Nyiregyhaza (Węgry) 1999 2miejsce (1 nie przyznano) dla OSM Ist., Nyiregyhaza 2002 - 1miejsce z najwyższym wyróżnieniem „Summa cum Laude” dla MOK Fresco Sonare, Nyiregyhaza 2008 - 1miejsce Cum Laude dla orkiestry OSM Ist., Festiwal Orkiestr Szkół Muzycznych Będzin 1999 - 1 miejsce dla OSM Ist, 2001 Grand Prix dla OSM Ist, 2005, 2011 - 1miejsce dla OSM Ist.  Na konkursach Nyiregyhaza 1999, 2002 oraz Będzin 2001 Monika Bachowska została uhonorowana tytułem „Najlepszego Dyrygenta Festiwalu”. W latach 1998-2011 była śpiewakiem Chóru Polskiego Radia w Krakowie, który także występował pod jej ręką. Posiada w dorobku nagrania dla Programu 2 Polskiego Radia. Przygotowywała kilkakrotnie orkiestrę dla festiwalu Wawel o Zmierzchu.
Jako dyrygent współpracowała z takimi postaciami świata muzyki jak: Krzysztof Penderecki, Maciej Małecki, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Strugała, Marek Moś, Paul Esswood, Jorge Cardoso, Kaja Danczowska, Elżbieta Stefańska, Daniel Stabrawa, Marcin Dylla, Tomasz Strahl, Klaudiusz Baran.
W 2004r uzyskała tytuł Doktora Sztuki Muzycznej w dyscyplinie Dyrygentura. W X. 2008 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej.
Od 2012 objęła opieką programy edukacyjne w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Fresco Sonare  (Młodzieżowa Orkiestra Kameralna) istniejąca w Krakowie od 1998 roku. Cechy szczególne: profesjonalizm, młodość, pasja i potencjał. 
  Fresco Sonare na konkursie w Nyiregyhaza (Węgry, 2002r.) otrzymała I miejsce z wyróżnieniem „Summa cum Laude” (Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Młodzieżowych).
   Młodzi muzycy z Fresco Sonare pracują od początku pod kierownictwem charyzmatycznej dyrygentki, Moniki Bachowskiej, która porywa ich swoją osobowością i dzięki której osiągnęli tak wysoki poziom artystyczny. Indywidualność i sztuka dyrygencka Moniki Bachowskiej zostały nagrodzone tytułem ,,Najlepszego dyrygenta Festiwalu” na konkursach na Węgrzech w 1999 i 2002 oraz w Będzinie w 2001 r. W 2004r uzyskała tytuł Doktora Sztuki Muzycznej w dyscyplinie Dyrygentura. W X. 2008 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej.
  Gra orkiestry Fresco Sonare charakteryzuje się nie tylko najwyższym poziomem warsztatowym, ale i wielką radością muzykowania, którą młodzi muzycy zarażają słuchaczy swoich koncertów oraz ogromną pozytywną energią, jaka rodzi się z porozumienia pomiędzy młodymi muzykami a dyrygentką.
  Zespół Fresco Sonare koncertował m.in. z Chórem Polskiego Radia, Krzysztofem Pendereckim, Paullem Esswoodem, solistami i chórem z Londynu ,,East Sussex Bach Choir” oraz wybitnymi solistami: Jorge Cardoso, Kają Danczowską, Elżbietą Stefańską,, Tomaszem Strahlem, Mariuszem Pędziałkiem, Waldemarem Malickim, Grzegorzem Turnauem, Stanisławem Sojką, Klaudiuszem Baranem, Michałem Nagy, Piotrem Tarcholikiem, Violettą Szopą-Tomczyk.
  Dotychczas orkiestra występowała w Filharmonii Krakowskiej, Radiu Kraków, Akademii Muzycznej, Teatrze Groteska i znanych krakowskich kościołach: św. Katarzyny, OO. Bernardynów, OO.Franciszkanów i Ss. Norbertanek na Salwatorze.
 O możliwościach zespołu Fresco Sonare świadczy fakt, że wykonuje on zarówno muzykę klasyczną (Vivaldi, Bach, Mozart) jak również z powodzeniem i talentem interpretuje muzykę kompozytorów współczesnych (K.Penderecki, M.Małecki, W.Kilar, W.Szpilman, H.Czyż), muzykę rozrywkową (A.Piazzolla, S.Sojka, G.Turnau) oraz muzykę do spektakli teatralnych i muzykę filmową (Z. Konieczny).

Powrót do wszystkich koncertów

© 2024 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl