• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

30 listopada
2014

Koncert CVIII

Wykonawcy:
Jerzy Kukla - organy
Chór kameralny  Lege Artis
Agnieszka Trela-Jochymek - dyrygent
Anna Huszczo - realizacja basso continuo
dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz - słowo wprowadzające

Program:
Johann Sebastian Bach (1685 - 1750)
* Fantazja i fuga c-moll  BWV 537
Ferenc Liszt (1811 - 1886)
* Preludium i fuga  B-A-C-H
Michał Zieliński (1965) 
* Laudate Dominum (solo Agnieszka Dajcz)
Sławomir Kaczorowski (1956) 
* Benedictus
Krzysztof Grzeszczak (1965) 
* Antyfona
Philip Stopford (1977) 
* If ye love me
Roman Berger (1930)
* Exodus II  Labyrintos
Johann Sebastian Bach
* Lobet den Herrn, alle Heiden  - motet  BWV 230

Biogramy wykonawców:
Jerzy Kukla  -  organista, organizator życia muzycznego, organmistrz. Studia odbył w Akademii Muzycznej w Krakowie (organy, klasa prof. M. Semeniuk - Podrazy) i w Katowicach (dyrygentura, klasa prof. J.W. Hawela). W latach 1990-91 był stypendystą MKiS (VSMU Bratysława, klasa prof. dr Ferdinanda Klindy). Brał udział w kursach mistrzowskich pod kierunkiem Michaela Schneidera oraz Gastona Litaize.
Koncertował w Polsce oraz Austrii, Czechach, Danii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie i we Włoszech. Nagrał 4 CD. Był polskim prawykonawcą dzieł Oliviera Messiaena: „Les Corps Glorieux” (1987) oraz „Verset pour la fête de la dedicace” (1989). Publikował swoje artykuły w „Ruchu Muzycznym” oraz zeszytach naukowych polskich uczelni muzycznych. Jest autorem nieopublikowanej biografii polskiego kompozytora, Eugeniusza  Morawskiego oraz inicjatorem licznych polskich festiwali i cyklów koncertowych. W roku 2010 zainicjował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Puławach, którego jest kierownikiem artystycznym.
Do najważniejszych Jego osiągnięć organmistrzowskich należy m.i.: przebudowa organów Walckera/Biernackiego w katedrze w Łomży, przebudowa organów chórowych w katedrze w Oliwie oraz budowa organów w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Był również konsultantem muzycznym oraz wykonawcą intonacji wielu polskich prestiżowych instrumentów, między innymi w katedrze w Łomży, Bazylice OO. Jezuitów w Krakowie, Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, organów wielkich katedry w Oliwie oraz obu instrumentów w Bazylice OO. Paulinów na Jasnej Górze.
W bieżącym roku Jerzy Kukla obchodzi 30-lecie działalności artystycznej.

Chór kameralny Lege Artis,  który w przyszłym roku będzie obchodził dziesięciolecie działalności artystycznej, jest zespołem wszechstronnym, wykonującym z powodzeniem zarówno muzykę sakralną, jak i chóralne aranżacje utworów rozrywkowych, sięgającym po utwory dawne oraz najnowsze dzieła kompozytorów współczesnych. Są one doceniane przez ich twórców, a także publiczność licznie gromadzącą się na koncertach zespołu.
Chór jest laureatem kilkunastu prestiżowych nagród, m.in. I miejsca w kategorii chórów kameralnych oraz nagrody za najlepsze wykonanie utworu sakralnego podczas VII Rybnickiej Jesieni Chóralnej w 2011 roku, I miejsca w kategorii chórów kameralnych na XXI i XXIII Tyskich Wieczorach Kolędowych, czy w tym roku Złotej Struny i II miejsca w XVI Małopolskim Konkursie Chórów. Niedawny udział zespołu w najbardziej prestiżowym konkursie chóralnym w Polsce „Legnica Cantat” daje mu pozycję wśród najlepszych chórów w Polsce.
Od stycznia 2011 r. Lege Artis działa jako chór kameralny przy Wydziale Matematyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, biorąc czynny udział w życiu kulturalnym wydziału, tworząc oprawę muzyczną ważnych uroczystości. Dzięki wsparciu rektora AGH chór wydał w zeszłym roku swoją pierwszą płytę z muzyką sakralną „Antiqua et nova carmina sacralia”, a w tym roku nagrał materiał na kolejną – tym razem z repertuarem kolędowym. Płyta powinna ukazać się jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.
                                                          
Agnieszka Trela – Jochymek  jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury chóralnej prof. Stanisława Krawczyńskiego oraz Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Założyła i prowadzi chór kameralny Lege Artis, wraz z którym zdobyła wiele nagród i wyróżnień. W 2011 roku podczas VII Rybnickiej Jesieni Chóralnej otrzymała nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu, a w 2013 r. nagrodę dla wyróżniającego się dyrygenta na festiwalu Vox Domini w Prusicach.
Od 2006 roku prowadzi także Chór II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, a od 2011 roku chór mieszany Echo przy Trzebińskim Centrum Kultury.
 
Anna Huszczo  ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie klawesynu prof. Elżbiety Stefańskiej (studia magisterskie) oraz w klasie prof. Magdaleny Myczki (studia podyplomowe).  Umiejętności gry na instrumencie poszerzała podczas licznych kursów interpretacji muzyki dawnej w kraju i za granicą u m.in.: Colina Tillneya, Collina Bootha, Kennetha Weissa, Annelie de Man, Terese de Goede, Christine Schorncheim, Lilianny Stawarz, Leszka Kędrackigo.
Współpracuje z Radomską Orkiestrą Kameralną, Tarnowską Orkiestrą Kameralną, Krakowską Operą Kameralną oraz Filharmonią Narodową w Warszawie. Jest członkiem zespołów Il Vento oraz Clave Duo.

Powrót do wszystkich koncertów

© 2024 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl