• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

29 listopada
2015

Koncert CXVIII

Wykonawcy:
Marcin Knura - organy (laureat I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Organowego, Krasnobród 2014)
Chór I Liceum Ogólnokształcącego im. B.Nowodworskiego w Krakowie
Ryszard Źróbek - dyrygent
Jakub Woszczalski - organy (akompaniament)
dr Ewa Siemdaj - słowo wprowadzające

Program:
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) 
* Preludium i fuga G-dur  BWV 541
* Chorał „Nun komm, der Heiden Heiland”  BWV 659
* Fuga g-moll  BWV 578
Max Reger  (1873 – 1916)
* Toccata d-moll  op.59 nr 5
Cyprian Bazylik  (ok.1535 – ok.1600)
*Dobrotliwość Pańska
Mikołaj Zieleński  (2.poł. XVI w. – po 1615)
* O gloriosa Domina
Claudio Casciolini  (1697 – 1760)
* Panis Angelicus
Felix Mendelssohn-Bartholdy  (1809 – 1847)
* Verleih uns Frieden
Grzegorz Gerwazy Gorczycki  (ok.1665/67 - 1734)
* Iesu corona virginum
Johann Sebastian Bach
* Jesus bleibet meine Freude
Johann Sebastian Bach
* Preludium i fuga d-moll  BWV 539
Mieczysław Surzyński  (1866 – 1924)
* Capriccio (z cyklu  „Improwizacje“ op.36)
Max Reger
* Introdukcja i passacaglia d-moll       

Biogramy wykonawców:
Marcin Knura - urodził się 31 października 1998 roku  w Raciborzu w województwie śląskim. Tam też ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w zakresie gry na fortepianie. Naukę gry na organach rozpoczął w 2011 roku w Państwowej Szkole Muzycznej II Stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, pod kierunkiem mgr Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. 
Jest laureatem pierwszej nagrody VII Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Krasnobrodzie w 2014 roku, pierwszej nagrody w IV Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Mariana Sawy w Warszawie w styczniu 2015 roku, oraz trzeciej nagrody w grupie starszej w III Ogólnopolskim Konkursie Organowym i Kompozytorskim w Bielsku-Białej w maju 2015 roku.
Brał udział w kursach interpretacji muzyki organowej, które prowadzili wykładowcy szkół wyższych z Polski i  zagranicy, m.in. prof. Józef Serafin, prof. Julian Gembalski, prof. Hans Fagius, dr Jarosław Wróblewski oraz w kursach improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena. Koncertował jako solista w Polsce, a także na Litwie – jako uczestnik XXII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Młodych „Iuniores Priores Organorium Seinensis” w 2015 roku.

Chór I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego   w Krakowie działa jako samodzielny zespół od 1986 roku. Do 1992 roku dyrygentem był Zbigniew Toffel, a od 1992 roku do chwili obecnej zespół prowadzi Ryszard Źróbek. Chór liczy prawie 100  śpiewaków  i  prowadzi  regularną  działalność  artystyczną,  biorąc  udział   w   wydarzeniach    szkolnych, na  terenie miasta Krakowa, organizując koncerty w kościołach i salach koncertowych. Chór I LO wykonuje różnorodny repertuar od Bogurodzicy do utworów współczesnych, od muzyki a cappella do wielkich dzieł muzyki oratoryjno – kantatowej. Podczas uroczystych sesji w Urzędzie Miasta Krakowa miał zaszczyt śpiewać dla Wisławy Szymborskiej i Stanisława Lema. Chór posiada wiele kontaktów zagranicznych. Wystąpił podczas obchodów 1200-lecia Frankfurtu n/Menem w Alte Oper, na Festiwalu  August  in  Hiroszima   wystąpił   wspólnie  ze  Stevie  Wonderem.  Koncertował  z  Orkiestrą  Karl-Schurz-Schule  z Frankfurtu, Orkiestrą Detmolder Jugendorchester oraz Jugendmusiziergruppe Michael Praetorius z Lipska. Zespół prowadzi wymianę  z  Chórem  The  Singing   Patriots of  Germantown  Academy   z  Filadelfii  (dwukrotnie przebywał w USA),  a także z Chórem Liceo Scientifico w Feltre we Włoszech. Chór I LO posiada na swym koncie wiele nagród zdobytych na konkursach chóralnych. W jego dorobku są również nagrania płyt CD, rejestracja koncertów na DVD oraz nagrania dla telewizji i filmu.

Ryszard  Źróbek   -   studiował  dyrygenturę chóralną w Akademii Muzycznej w Krakowie, a w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy ukończył podyplomowe studia chórmistrzowskie. Uczestniczył w projektach Akademii Bachowskiej prowadzonej przez prof. Helmutha Rillinga ze Stuttgartu. Kierował Krakowskim Towarzystwem Śpiewackim Echo, Chórem Męskim Lutnia Krakowska, był także dyrygentem Krakowskiego Chóru Akademickiego UJ. Sprawuje opiekę artystyczną w Chórze I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie, Chórze Absolwentów  I LO Kanon, Chórze LO Zakonu Pijarów.  Uczestniczy jako juror w Konkursach Chóralnych krajowych i zagranicznych. Koncertował w wielu krajach: Niemcy, Francja, Finlandia, Słowacja, Austria, Słowenia, Chorwacja, Szwajcaria, Izrael, USA i Japonia. Za swoją działalność  otrzymał  nagrody  Prezydenta   Miasta  Krakowa,  Ministra  Kultury,   Kuratora   i  Ministra Oświaty.

Jakub Woszczalski - ukończył Szkołę Muzyczną I stopnia im. Stanisława Wiechowicza w Krakowie w zakresie gry na fortepianie. Naukę gry na organach rozpoczął w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ks. Kardynała Franciszka Macharskiego. Obecnie jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie pod kierunkiem prof. dra hab. Andrzeja Białki. Uzyskał pierwszą nagrodę oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworów Johanna Sebastiana Bacha  podczas VI Konkursu Organowego w Krasnobrodzie w 2013 roku. Jest także finalistą Ogólnopolskich Przesłuchań organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej dla uczniów szkół średnich w 2014 roku. Koncertował jako solista w Polsce i Francji. Występował także jako akompaniator z Towarzystwem Śpiewaczym Lutnia w Wieliczce, którego jest członkiem. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich.

Powrót do wszystkich koncertów

© 2024 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl