• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

20 marca
2016

Koncert CXXII

Wykonawcy:
Henryk Jan Botor - organy
Chór Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie  PSALMODIA
Włodzimierz Siedlik - dyrygent
Katarzyna Śmiałkowska, Janusz Wierzgacz - przygotowanie chóru
dr Wojciech Marchwica - słowo wprowadzające

Program:
Johann Sebastian Bach  (1685 – 1750) 
* Preludium Es-dur  BWV 552
* Preludia chorałowe:
   O Mensch, bewein‘ dein‘ Sünde gross  BWV 622
   Allein Gott in der Höh‘ sei Ehr‘  BWV 662
Romuald Twardowski  (1930)
* Lux aeterna
* Otcze nasz
* Swiatyj Boże
* Wo carstwii Twojem
* Nynie otpuszczajeszi
* O Tiebie radujetsia
Henryk Jan Botor  (1960)
* Partita  (improwizacja organowa)
Johann Sebastian Bach 
* Fuga Es-dur  BWV 552
 
Biogramy wykonawców:
Henryk Jan Botor   -   kompozytor i organista, urodzony 16 marca 1960 w Tychach.  Naukę gry na fortepianie pobierał najpierw prywatnie, później w szkołach muzycznych w Tychach i Bielsku-Białej.  Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie: wychowanie muzyczne (dyplom w 1984), kompozycję pod kierunkiem Marka Stachowskiego (dyplom w 1989) oraz grę na organach w klasie Mirosławy Semeniuk-Podrazy (dyplom z wyróżnieniem w 1989). Ponadto w 1988 pobierał naukę improwizacji u Jana Jongepiera w Holandii. W 1990 uczestniczył w Letniej Akademii Organowej w Haarlem w Holandii, gdzie kształcił się pod kierunkiem Hansa Haselböcka i Andersa Bondemana. Jako organista koncertował w Polsce, Holandii i Niemczech wykonując również własne kompozycje oraz improwizacje. W 1997 nagrał płytę CD, na której uwiecznił brzmienie organów tyskich. W 1997 zdobył I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim "Vox Basilicae Calissiensis" w Kaliszu za Litanię do Świętego Józefa na chór mieszany a cappella (1997), w 2002 - I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim w Mikołowie, w 2004 - III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim "Muzyka ogrodowa" w Krakowie. Jego utwory wykonywane były przez takie orkiestry, jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, orkiestry Filharmonii Krakowskiej i Filharmonii Śląskiej, miały wykonania w ramach wielu festiwali, m.in. Śląskich Dni Muzyki Współczesnej, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich. Henryk Jan Botor pracuje jako organista w krakowskich kościołach, ponadto uczy improwizacji fortepianowej i organowej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich.

Włodzimierz Siedlik - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom z najwyższym wyróżnieniem), Instytutu Liturgicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem) oraz Podyplomowego Studium Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (dyplom z wyróżnieniem). W 1990 został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chórów w Poznaniu. Był dyrektorem Centrum Paderewskiego w Tarnowie (1990-1992).W 1991 roku założył Tarnowską Orkiestrę Kameralną. Pełnił funkcję dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Tarnowie (1992-1996).W latach 1990-1994 został radnym Rady Gminy Tarnów, a w kadencji 1994-1998 piastował funkcję Przewodniczącego Rady Gminy Tarnów. Od 1994 roku pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Liturgicznym PAT w Krakowie. Podczas swojej działalności dyrygenckiej z Chórami: Cantus, Psalmodia PAT, Chórem UJ uzyskał wiele nagród polskich i zagranicznych. W latach 1995-2010 roku pełnił funkcję Dyrektora i Kierownika Artystycznego Chóru Polskiego Radia w Krakowie. W 2001 roku otrzymał nagrodę im. Jerzego Kurczewskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury przyznawaną przez Kapitułę pod honorowym patronatem Profesora Krzysztofa Pendereckiego. W 2002roku przeprowadził przewód doktorski w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2008 roku otrzymał najwyższe radiowe wyróżnienie „Złoty Mikrofon” za propagowanie muzyki polskiej w kraju i zagranicą. Od 2013 roku kierownik Katedry Chóralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie.

Chór Psalmodia powstał w 1988 przy Instytucie Liturgicznym Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W swoim repertuarze posiada utwory największych kompozytorów wszystkich epok. W sposób szczególny pielęgnuje muzykę polską współczesnych mistrzów, do których należą m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Romuald Twardowski i Stanisław Moniuszko. W 2009 roku przy zespole zostały utworzone chóry jednorodne: Krakowski Chór Żeński oraz Krakowski Chór Męski, które prowadzą własną działalność koncertową oraz biorą udział w licznych konkursach. Psalmodia od 25 lat bierze czynny udział w uroczystościach Uczelni, miasta, Kościoła Krakowskiego. Zespół współpracował m.in. z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Narodową, Capellą Cracoviensis oraz Telewizją Polską. Chór aktywnie uczestniczy w konkursach i festiwalach. Jest laureatem konkursów m.in. w Legnicy, Międzyzdrojach, Hajnówce, Łodzi, Myślenicach i Krakowie. Na przestrzeni kilku ostatnich lat chór Psalmodia koncertował w wielu krajach europejskich (m. in. Szwecja, Niemcy, Belgia, Włochy, Węgry, Szwajcaria, Hiszpania, Austria). Do swojej dyskografii chór może zaliczyć m.in. płyty: Totus Tuus poświęconą twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego oraz monografię Stanisław Moniuszko.

Powrót do wszystkich koncertów

© 2024 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl