• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

25 września
2016

Koncert CXXVI

Wykonawcy:
Jacobus Gladziwa (Niemcy) - organy
Mariusz Pędziałek - obój
dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz - słowo wprowadzające

Program:
Johann Sebastian Bach  (1685 – 1750)
* Fantazja i fuga c-moll  BWV 537     
* Sonata a-moll  BWV 1014                             
Robert Schumann  (1810 – 1856)
Z  6 Kanonische Studien für Pedalklavier  op.56
*   I. Nicht zu schnell
*  II. Mit innigem Ausdruck
* III. Innig
*  V. Nicht zu schnell
Benjamin Britten (1913 - 1978)
* Six Metamorphoses after Ovid  op.49 (1951)
Hans Fährmann (1860 – 1952)
* Scherzo nt.  B-A-C-H  z  Sonaty h-moll  op.17
Georg Schumann  (1866 – 1952)
* Passacaglia nt.  B-A-C-H  op.39

Biogramy wykonawców:
Jacobus Gladziwa   urodził się w Akwizgranie, gdzie ukończył Katholische Hochschule für Kirchenmusik St. Gregorius w klasie prof. Norberta Richtsteiga i prof. Michaela Hoppego.
Studiował dyrygenturę orkiestrową w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie, a w 2015 r. ukończył studia z muzyki kościelnej w Hochschule für Kirchenmusik również w Dreźnie (dyplom z wyróżnieniem). Jego nauczycielami byli prof. Holger Gehring i prof. Samuel Kummer. Obecnie jest studentem Hochschule für Musik und Theater „Felix Mendelssohn Bartholdy” w Lipsku w klasie prof. Thomasa Lennartza (improwizacja) oraz prof. Holgera Gehringa (organy).
Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Michela Bouvarda, Daniela Rotha, Oliviera Penina, Ludgera Lohmanna i Guy Boveta.
W latach 2009-2015 był organistą katedry w Dreźnie (gdzie grał na wielkich organach Gottfrieda Silbermanna) oraz Frauenkirche i Kreuzkirche także w Dreźnie. Przez krótki czas w 2013 roku był także organistą katedry w Akwizgranie.
Jacobus Gladziwa regularnie występuje jako organista w kraju i za granicą. Występował m.in. z Aachener Domchor, Kreuzchor Dresden i Kinderchor der Staatsoper Berlin.
Jest dyrektorem artystycznym Orkiestry Symfonicznej Collegium Musicum der TU Bergakademie Freiberg, a od 1 stycznia 2016 roku jest także organistą dekanatu Torgau, rezydującym w Delitzsch.

Mariusz Pędziałek - studiował w klasie oboju Edwarda Szcześniaka (dyplom w 1979) w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursu mistrzowskiego pod kierunkiem Lothara Kocha w Sion w Szwajcarii. Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Artystycznego "Muzyka Centrum", członkiem Kwintetu Dętego Filharmoników Krakowskich, koncertmistrzem Orkiestry  Filharmonii  Krakowskiej,  członkiem  zespołu  Grzegorza  Turnaua.  Koncertuje  w kraju oraz za granicą, jako solista i kameralista. Występował m.in. na festiwalach: "Warszawska Jesień", Mixer-Media Festival w Brukseli, "Poznańska Wiosna Muzyczna", "Aspekte" w Salzburgu, Światowe Dni Muzyki w Warszawie. Grał pod batutą wielu wybitnych dyrygentów, m.in.: Agnieszki Duczmal, Jana Krenza, Jerzego Maksymiuka, Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława  Skrowaczewskiego,  Tadeusza  Strugały,  ze  skrzypkiem  Nigelem  Kennedy'm   i pianistą Kevinem Kennerem, oraz orkiestrami: "Amadeus", Orkiestrą Filharminii Narodowej, Sinfonią Varsovią, Sinfoniettą Cracovią, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Polską Orkiestrą Radiową. W swoim dorobku ma nagrania dla Polskiego Radia, Radio France, Magyar Radio oraz firm fonograficznych: Polskie Nagrania, Wergo i Acte Préalable ("Utwory kameralne na obój" Grażyny Bacewicz). W 2001 otrzymał nominację do nagrody płytowej "Fryderyk" za nagranie (wspólnie z Anną Sikorzak-Olek) Koncertu na obój i harfę Witolda Lutosławskiego. Nagrywa również muzykę teatralną i filmową dla takich kompozytorów, jak Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner. Występował w spektaklach teatralnych w Teatrze Stu i Starym Teatrze w Krakowie (wykonawca oraz autor muzyki w spektaklu Jerzego Stuhra Kontrabasista) oraz Teatrze Rampa w Warszawie.
Mariusz Pędziałek był jurorem Konkursu Wykonawców Muzyki Współczesnej w Warszawie, w 1993 - wykładowcą Internationale Akademie für Neue Komposition w Schwazu (Austria) oraz Letnich Kursów Muzyki Współczesnej w Krakowie.

Powrót do wszystkich koncertów

© 2024 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl