• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

27 listopada
2016

Koncert CXXVIII

Wykonawcy:
Jarosław Kocik - organy
Chór Mieszany Katedry Wawelskiej
Andrzej Korzeniowski - dyrygent
Małgorzata Pintal - słowo wprowadzające

Program:
Georg Böhm (1661 - 1733)
* Chorał  Vater unser im Himmelreich
Johann Sebastian Bach (1685 - 1750)
* Koncert d-moll  wg A.Vivaldiego  BWV 596
Krzysztof Penderecki (1933)
* Missa brevis
Josef Rheinberger (1839 - 1901)
* Visione (nr 5) z cyklu  12 utworów charakterystycznych  op.156
August Gottfried Ritter (1811 - 1885)
* Sonata organowa e-moll  op.19 nr 2

Biogramy wykonawców:
Jarosław Kocik (rocznik 1990), ukończył Salezjańską Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia w Lutomiersku, a następnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa organów dr hab. Jarosława Wróblewskiego i dr hab. Bartosza Jakubczaka). W latach 2015/2016, w ramach programu Erasmus+, był studentem w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera w Musikhochschule w Lubece (Niemcy). Brał czynny udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Ludgera Lohmanna (Stuttgart), Martina Schmedinga (Freiburg), Hansa Fagiusa (Kopenhaga), Gerharda Gnanna (Mainz), Guy Boveta (Bazylea), Wolfganga Zerera (Hamburg).
Jest laureatem wielu nagród, m.in.: wyróżnienie na II Spotkaniach Organowych Regionu Łódzkiego (2007); II nagroda na VI Białostockim Konkursie Młodych Organistów (2008); I nagroda na III Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Franciszka Karpińskiego w Białymstoku (2012); półfinalista na Międzynarodowym Konkursie Organowym M.K.Ciurlionisa w Wilnie (2015); III nagroda na Ogólnopolskim Bachowskim Konkursie Organowym w Krakowie (2015).
Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali w Polsce, Niemczech, na Litwie, w Czechach i we Włoszech.
W Latach 2014/2016 otrzymał stypendium Miasta Stołecznego Warszawy im. Jana Pawła II za wybitne osiągnięcia artystyczne i zaangażowanie w szczytne cele.
W latach 2010/2014 pełnił funkcje organisty w Parafii św. Łucji w Warszawie. Obecnie jest organistą oraz kierownikiem artystycznym Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu.

Andrzej Korzeniowski – dyrygent, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoją edukację muzyczną kontynuował na kursach  mistrzowskich  dyrygentury  symfonicznej  u  J.Salwarowskiego  i G.Chmury. W roku 1997 założył i przez 10 lat dyrygował chórem mieszanym i orkiestrą kameralną Pastores w  Krakowie.  W   latach   1998-2012   prowadził   Chór   Cecyliański   w Krakowie. Od 2001 roku dyryguje Męskim Chórem Katedralnym na Wawelu. Od 2005 prowadzi Chór Canticum Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego. W roku 2006 założył Chór Mieszany Katedry Wawelskiej. Z    zespołem    tym    brał    udział    w    licznych   festiwalach   polskich   i zagranicznych. Jako dyrygent współpracował m.in. z orkiestrami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej,  Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną, Państwowym Chórem Filharmonii w Mińsku, Chórem Mieszanym Filharmonii Krakowskiej, Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Chórem Kantorei Sankt Barbara. Jest wykładowcą w krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie prowadzi klasę dyrygentury chóralnej na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej. Prowadzi również wykłady z muzyki sakralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego. W swoim dorobku ma ponad 800 występów oraz nagrania muzyki teatralnej i filmowej.

Chór Mieszany Katedry Wawelskiej  jest kontynuatorem wielowiekowych muzycznych tradycji Katedry Wawelskiej. W repertuarze zespół posiada utwory wokalno-instrumentalne jak i a capella, od XVI wieku do czasów współczesnych. Dyrygentem chóru jest Andrzej Korzeniowski. Chór brał udział w licznych festiwalach polskich i zagranicznych, m.in. w festiwalu chórów krajów Unii Europejskiej w Strasbourgu, 50. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Loreto, XIV Letnim Festiwalu Opery Krakowskiej, XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej "ANIMA MUNDI" Kielce 2011, XVI Letnim Festiwalu Muzycznym w Kalwarii Zebrzydowskiej, 45. Międzynarodowym Festiwalu Organowym w KoszalinieMiędzynarodowym Festiwalu Organowym w Zakopanem22. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "GAUDE MATER". Chór prowadzi także aktywną działalność koncertową. Zespół zdobył szereg nagród w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach chóralnych, m.in.: I miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Caecilianum 2008, Grand Prix VI Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej  ŻORY 2009, I miejsce w kategorii "Chóry mieszane" na V Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Cantate Domino, I miejsce w kategorii "Muzyka sakralna" na Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym. Chór współpracował z wieloma instytucjami kultury, m.in.: z Filharmonią Krakowską, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Śląską, Filharmonią Częstochowską, Operą Krakowską,  Krakowską Orkiestrą Kameralną, czy Modern Symphony Orchestra.

Powrót do wszystkich koncertów

© 2024 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl