• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

29 października
2017

koncert CXXXVII

Wykonawcy:
Sebastian Kuczyński - organy (laureat Ogólnopolskiego Konkursu Organowego, Krasnobród 2016)
Michał Lazar - gitara
Radosław Wieczorek - gitara
dr hab. Maciej Jabłoński - słowo wprowadzające

Program:
Johann Sebastian Bach (1685 - 1750)
* Preludium Es-dur  BWV 552
* Preludium chorałowe "Schmücke dich, o liebe Seele"  BWV 654
Dietrich Buxtehude (1637 - 1707)
* Toccata d-moll  BuxWV 155
Johann Kaspar Mertz (1806 - 1856)
* Barcarole, Impromptu  op.38
Michał Lazar (1995)
* Cisza  (wg G.Ligetiego)
Louis Vierne (1870 - 1937)
* Toccata b-moll  op.53 nr 6
Sigfrid Karg-Elert (1877 - 1933)
* Fantazje chorałowe op.65:
   "O daß ich tausend Zungen hätte"  nr 40
   "Liebster Jesu, wir sind hier"  nr 57
Eric Satie (1866 - 1925)
* Gnosienne II, Gymnopedie II
Béla Bartók (1881 - 1945)
* Mikrokosmos  t.II, nr 59, 80, 62
Alexandre Guilmant (1837 - 1911)
* I Sonata organowa d-moll  op.42
   I Introduction et allegro

Notki biograficzne:
Sebastian Kuczyński - urodzony w 1997 r. w Suwałkach, kształcenie muzyczne rozpoczął w roku 2010 w suwalskiej PSM I i II stopnia w klasie organów mgr Ewy Wołczek. Od roku 2016 jest studentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów dr hab. Jarosława   Wróblewskiego   oraz   mgr   Wojciecha   Bednarskiego.  Brał udział w kursach i seminariach prowadzonych przez wybitnych organistów i pedagogów takich jak: Józef Serafin, Julian Gembalski, Hans Fagius, Bernhard Haas, Gunther Rost, Johannes Geffert. Jako solista i kameralista koncertował w Polsce, na Białorusi oraz Litwie. Jest laureatem konkursów, w których m.in. pierwsze nagrody zdobył na: VII Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie (2015 r.), IX Ogólnopolskim Konkursie Organowym, zorganizowanym w ramach X, Jubileuszowego Festiwalu Muzyki organowej i kameralnej ,,Per Artem ad Astra” w Krasnobrodzie (2016 r.).
Był Stypendystą Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2016.

Michał Lazar w 2013 roku skończył szkołę muzyczną w Zabrzu w klasie gitary mgra  Jana  Pająka  i  dra  Dariusza  Kupińskiego.  Obecnie jest  studentem w klasie gitary dra hab. Michała Nagya oraz  kompozycji dra hab. Macieja Jabłońskiego na Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako wykonawca był wielokrotnym laureatem konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych, nie tylko solo, ale także  w zespołach kameralnych. Wśród nich wymienić można: Konkurs im. Witolda Lutosławskiego dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs im. Ivana Ballu w Dolnym Kubinie, Międzynarodowy Konkurs  Gitarowy w Brnie czy Ogólnopolski Konkurs Gitarowy „Gitara Viva!” w Kielcach. Był również finalistą Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla młodych wykonawców. Brał udział w ponad 30 prawykonaniach - jako solista oraz członek krakowskiego zespołu Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble, z którym koncertował na takich festiwalach, jak Warszawska Jesień czy Sacrum Profanum.  Regularnie współpracuje z kompozytorami (m.in. Maciejem Jabłońskim, Franciszkiem Araszkiewiczem, Grzegorzem Jurczykiem, Jackiem Sotomskim, Stanisławem Rzepielą, Moniką Szpyrką i Pawłem Malinowskim) nie tylko zamawiając nowe utwory,  ale również organizując w Krakowie koncerty poświęcone muzyce najnowszej. W listopadzie 2016 współorganizował także projekt workin’ progress, w którym koncerty poprzedzone zostały warsztatami dla kompozytorów.
Pisze muzykę użytkową i kameralną. Jego utwory ukazały się drukiem wydawnictwa MODRAN, wydawnictwa Akademii Muzycznej w Katowicach, w przygotowaniu  jest  także  publikacja  4 szkiców,  za  które  otrzymał II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Wokaliza i rytm.  Jest także laureatem: Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego na utwór kameralny z gitarą w Katowicach (I nagroda), Międzynarodowego Konkursu „Generace”w Ostrawie (I nagroda w 2015 i III nagroda w 2016) czy World Guitar Competition for Composers w Nowym Sadzie (III nagroda). W grudniu 2015 r. premierę miał jego spektakl muzyczny Kawałek po kawałku przygotowany na zamówienie Zabrzańskiej Warsztatowni Literackiej, którego pokłosiem jest obecnie przygotowywana płyta (premiera w grudniu br.) Jako publicysta związany od 2014 roku z kwartalnikiem poświęconym gitarze klasycznej – „Sześć Strun Świata”, a także portalami meakultura.pl oraz muzyczny-krakow.eu.

Radosław Wieczorek  pochodzi z muzycznej rodziny. Pierwsze nauki gry na gitarze pobierał u swojego ojca. W wieku 6 lat rozpoczął regularną naukę w PSM I st. w Żorach w klasie mgr Małgorzaty Świtacz. Ukończył z wyróżnieniem POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie uczył się w klasie (ojca) dr  Franciszka Wieczorka. Aktualnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie gdzie studiuje w klasie prof. dr hab. Janusza Sochackiego. Jest zdobywcą 24 nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach gitarowych, do których należą m. in.:
- I  miejsce w konkursie w ramach „II Ogólnopolskich Spotkaniach Gitarowych” w Elblągu (2012)
- II miejsce w konkursie “Alirio Diaz” w Rust (Austria, 2013)
- II miejsce w konkursie "Cithara Ignea" w Żorach (2014)
- III miejsce w konkursie "Mladí gitaristi" w Dolnym Kubinie (Słowacja, 2014)
- II miejsce w konkursie „Gitara na Kresach” w Chełmie (2015)
- III miejsce konkursie o tytuł “Mistrza Sześciu Strun” w Zakopanem (2017)
- I miejsce oraz Grand Prix 5 i 6 kategorii w konkursie "Mladi gitaristi" w Dolnym Kubinie (Słowacja, 2017)
Jako solista i kameralista koncertował w Polsce, w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Austrii, w Szwajcarii, Serbii i Wielkiej Brytanii. Od 2013 roku jest członkiem Śląskiego Oktetu Gitarowego. Jako członek Śląskiego Oktetu Gitarowego dokonał szeregu prawykonań utworów (autorstwa takich kompozytorów jak: Jerzy Bauer, Krzysztof, Grzeszczak, Keiko Fujiie). W roku 2015 dokonał premiery "Fantazji", cz. I Dlaczego Dariusza Janusa, a w duecie gitarowym z Michałem Lazarem prawykonał utwór „Kryształ i szkło” Macieja Jabłońskiego.

Powrót do wszystkich koncertów

© 2024 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl