• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

29 września
2013

Koncert XCVI

Wykonawcy:
Dariusz Bąkowski-Kois - organy
Bartosz Koziak - wiolonczela
dr Małgorzata Janicka-Słysz - słowo wprowadzające

Program:
Charles-Marie Widor (1844 - 1937)
* III Symfonia organowa e-moll op.13 nr 3 (cz. III, IV, V)
Johann Sebastian Bach (1685 - 1750)
* IV suita na wiolonczelę solo Es-dur  BWV 1010
Marcel Dupré (1886 - 1971)
* Le Tombeau de Titelouze op 38 (cz. XIII - XVI)
* Adeste Fideles - improwizacja chorałowa

Biogramy wykonawców:
Dariusz Bąkowski-Kois - ukończył krakowską PSM II st. w klasach organów i klawesynu, a następnie Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina (2000r. dyplom z wyróżnieniem). Jest laureatem kilku konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. V Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F Schuberta w Cremolino (Włochy 2001r. - III nagroda i brązowy medal).
Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą: występował we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech w Meksyku, a także w Brazylii (jako pierwszy polski organista, na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w São Paulo). W latach 2001 - 2007 ściśle współpracował z zespołem Capella Cracoviensis, realizując w ramach licznych koncertów partie solowe, a także organo obbligato czy basso continuo. 
Uczestniczył w kilkudziesięciu mistrzowskich kursach interpretacji muzyki organowej, klawesynowej, gry na klawikordzie, pianoforte oraz realizacji basso continuo. Specjalizację w zakresie wykonawstwa francuskiej, neoromantycznej symfoniki organowej odbył w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie, pod kierunkiem prof. Magdaleny Czajki (2002/2003). Studia podyplomowe kontynuował (2003/2004) w Konserwatorium Wiedeńskim (obecnie Privatuniversität Wien) w klasie organów Thomasa Schmögnera (także na Wydziale Muzyki Dawnej, z zakresu gry na klawikordze oraz pianoforte).
W 1997r. ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 2002r. doktoryzował się na Wydziale Historycznym UJ. Od 1999r. jest pracownikiem Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie (od 2006r. w stopniu doktora habilitowanego sztuk muzycznych; praca habilitacyjna poświęcona zagadnieniom wykonawstwa iberyjskiej muzyki organowej XVII stulecia). W latach 2008 - 2012 był Prodziekanem Wydziału Instrumentalnego, zaś obecnie, w kadencji władz Uczelni 2012 - 2016 pełni funkcję Prorektora ds. dydaktyki i rozwoju kadry AM w Krakowie.

Bartosz Koziak - jest zwycięzcą III Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w 2001r. w Warszawie, zdobywcą II-ich nagród na konkursach w Togyeong "Isang Yun in Memoriam" (Korea) i w Kijowie, na konkursie im. Mykoły Łysenki. Jest laureatem oraz zdobywcą nagrody specjalnej na konkursie Praskiej Wiosny, a także zdobywcą I nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Otrzymał także nagrody na konkursach im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i ARD w Monachium, oraz nagrodę specjalną Fundacji Kultury Polskiej. 
Występował m.in. w Konzerthaus w Berlinie, Rudolfinum w Pradze, Cit de la Musique w Paryżu, Teatro Pioliteama w Palermo, Studiu im. Witolda Lutosławskiego i Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Jako solista współpracował z takimi orkiestrami jak Filharmonia Narodowa, NOSPR w Katowicach, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, Münchener Kammerorchester, Filharmonia Praska, Orkiestry Radiowe w Warszawie i Budapeszcie, pod dyrekcją m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Jana Krenza, Antoniego Wita, Gabriela Chmury, Jacka Kaspszyka, Tan Duna, Massimiliano Caldi.
Od 2007 r. jest członkiem Trio wraz ze skrzypaczką Kają Danczowską i pianistką Justyną Danczowską.
Jest zapraszany na liczne festiwale muzyczne m.in. Warszawską Jesień, Young Euro Classic w Berlinie, Wielkanocny Festiwal im. L.van Beethovena, Mecklemburg Vorpommern, Musica Polonica Nova, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Chopin i jego Europa w Warszawie.
Ukończył z odznaczeniem "Magna cum Laude" Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesora Kazimierza Michalika i Andrzeja Bauera, oraz Conservatoire National Superier de Musique de Paris w klasie Philippa Mullera.
Od kilku lat jest regularnie zapraszany do udziału w koncertach Krzysztofa Pendereckiego. Brał m.in. udział w pierwszym nagraniu płytowym "Concerto Grosso" pod dyrekcją kompozytora.
Dzięki uprzejmości Kai Danczowskiej gra na XIX-wiecznej kopii instrumentu J.Guadagniniego, na którym koncertował wybitny polski wiolonczelista Dezyderiusz Danczowski.
Bartosz Koziak reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Powrót do wszystkich koncertów

© 2024 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl