• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

30 marca
2014

Koncert CII

Wykonawcy:
Susi Ferfoglia - organy
Zespół wokalny "Flores Rosarum":
  Adrianna Bujak
  Susi Ferfoglia (kierownictwo artystyczne)
  Magdalena Grzonka
  Maria Klich
  Anita Pyrek
  Katarzyna Wiwer
dr Wojciech Marchwica - słowo wprowadzające

Program:
* Crux Fidelis - hymn z VI w.
Z Graduału Jana Olbrachta (1506r.)
* Proprium Missae z IV niedzieli Wielkiego Postu (ms 43)
- Introitus: Laetare Jerusalem
- Offertorium: Laudate Dominum
- Communio: Jerusalem quae aedificatur
- Sekwencja: Stabat Mater (ms 42)
Johann Sebastian Bach (1685 - 1750)
* "Da Jesus an dem Kreuze stund"  BWV 621
* "O Mensch, bewein dein Sünde gross"  BWV 622
* "Herzlich tut mich verlangen"  BWV 727
* "O Lamm Gottes, unschuldig"  BWV 656
Marcel Dupré (1886 - 1971)
* Le Chemin de la Croix  op. 20:
- Jésus est attaché sur la Croix  (stacja XI)
- Jésus console les filles d'Israel qui le suivent  (stacja VIII)
- Jésus est mis dans le sépulere  (stacja XIV)

Biogramy wykonawców:

Susi Ferfoglia - urodzona w Gorizia (Italia), ukończyła Konserwatorium Muzyczne „G. Tartini” w Trieście (Italia) w klasie fortepianu. W roku 2005 została absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie organów prof. dr hab. Andrzeja Białko. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez G. Boveta, O. Latryego, L. Tammingę, J. D. Christiego, Z. Szathmary'ego, D. Titteringtona, L. Ghielmiego. W ramach swej działalności koncertowej występowała na różnych festiwalach organowych na terenie Polski (VIII Oświęcimskie Recitale Organowe, Koncerty u św. Marcina w Krakowie, Muzyka w Starym Krakowie, Muzyczne spotkania na Wzgórzach Krzesławickich, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gregoriańskiej na Skałce „Ars Cantus Gregoriani”, Muzyka Młodych u Franciszkanów w Sanoku, Koncerty na Wawelu), Włoch i Słowenii. W swoim kraju często występowała również jako akompaniatorka z zespołami kameralnymi i chórami. Współpracowała również z zespołem Capella Cracoviensis wykonując partię BC.
Jako pedagog udziela się w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej im. ks. kard. F. Macharskiego w Krakowie oraz w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej UPJPII , prowadząc klasę organów oraz zajęcia z historii i praktyki wykonawczej chorału gregoriańskiego.
Od roku 2006 prowadzi zespół wokalny Flores Rosarum wykonujący chorał gregoriański oraz zajmujący się utworami średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen.
Od września 2009 r. do lutego 2010 r. przebywała na urlopie naukowym we Francji (Paryż i Rouen), gdzie doskonaliła swoje umiejętności z zakresu gry na organach a także historii barokowej i romantycznej muzyki francuskiej u takich profesorów jak: F. Menissier, D. Roth, J.I. Hameline. 
Wraz z zespołem Collegium Zieleński uczestniczyła w nagraniu wszystkich dzieł Mikołaja Zieleńskiego (Offertoria i Communiones Totus Anni 1611).
Jest absolwentką Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” i Instytutu Liturgicznego PAT w Krakowie. Uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Filozoficznym UJ oraz habilitację na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie. 

Zespół wokalny FLORES ROSARUM (płatki róż) powstał z 2006 r. z umiłowania niezwykłego dzieła muzycznego średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen. Założycielką zespołu jest Susi Ferfoglia – wykładowca Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej AM i UP JPII w Krakowie oraz Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej im. Ks. Kard. Franciszka Macharskiego w Krakowie, gdzie prowadzi klasę organów, oraz zajęcia z historii i praktyki chorału gregoriańskiego, jak również wykłady z zakresu pedagogiki kultury oraz historii kultury i cywilizacji. Zespół skupia śpiewaczki profesjonalnie zajmujące się muzyką dawną oraz historycznymi praktykami wykonawczymi.
Zespół ma na swoim koncie wykonanie takich dzieł jak: pieśni z Llibre Vermell, Codex Calixtinus, Laudario di Cortona oraz chorał gregoriański (m.in. z Graduałów znajdujących się w Archiwum Katedry Wawelskiej). Flores Rosarum koncertował na wielu festiwalach w kraju i za granicą, m.in. II Międzynarodowy Festiwal Chorału Gregoriańskiego Ars Cantus Gregoriani (Kraków 2007), Festiwal Młodych u Franciszkanów (Sanok 2008), Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej (Kraków 2009, 2012), II Letni Festiwal „Muzyka nad Zdrojami” (Szczawnica 2009), Wiosenne Dni Muzyki Organowej i Kameralnej (Łódź 2010), Wielkopostne Śpiewanie (Lublin 2012) oraz w Słowenii i we Włoszech. Obecnie zespół rozpoczyna pracę nad Graduałem Jana Olbrachta (Wawel ms 44, 43 i 42) oraz muzyką klasztorów żeńskich w Małopolsce w epoce średniowiecza.
Jesienią 2013 Flores Rosarum wykonał największe dzieło muzyczne Hildegardy, jakim jest Ordo Virtutum. Do tego przedsięwzięcia Flores Rosarum zaprosił również znakomity zespół Peregrina, specjalizujący się w muzyce średniowiecznej, mający swą siedzibę w Bazylei. Ordo Virtutum jest moralitetem przeznaczonym do scenicznego wykonania i będzie wspaniałym wyzwaniem dla zespołu, zarówno od strony muzycznej jak i aktorskiej, a i również niezwykłym wydarzeniem dla słuchaczy, zwłaszcza - ale nie tylko - tych zainteresowanych muzyką średniowiecza, oraz postacią Hildegardy z Bingen. Ordo Virtutum był przedstawiany na prestiżowych Festiwalach Banchetto Musicale w Wilnie oraz na Festiwalu Fide et Amore w Żorach.


Powrót do wszystkich koncertów
© 2024 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl