• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

28 grudnia
2014

Koncert CIX

Wykonawcy:
Paulina Pokorny - organy
Michał Lazar - gitara
Andrzej Piotrowski - gitara
dr hab. Maciej Jabłoński - słowo wprowadzające

Program:
Nicolaus Bruhns (1665 - 1697)
* Preludium e-moll  "Wielkie"
Domenico Scarlatti (1685 - 1757)
* Sonaty: K.27, K.9, L.108, K.141 (aranżacja M.Lazar/A.Piotrowski)
Johann Sebastian Bach (1685 - 1750)
* Preludium chorałowe "Schmücke dich, o liebe Seele"  BWV 654
Carl Philipp Emanuel Bach (1714 - 1788)
* Sonata organowa a-moll  Wq. 70/4
Fernando Sor (1778 - 1839)
* Duet  op.55 nr 1
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809 - 1847)
* Sonata f-moll  op.65 nr1

Biogramy wykonawców:
Paulina Pokorny - ukończyła z wyróżnieniem Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej na Wydziale Rytmiki oraz Wydziale Instrumentalnym w klasie organów Krzysztofa Karcza.
Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina. Z sukcesem uczestniczyła w wielu konkursach organowych. Zdobyła I miejsce w II Krakowskim Konkursie Młodych Organistów oraz I miejsce i Nagrodę Polskiego Towarzystwa Bachowskiego za najlepsze wykonanie utworów Jana Sebastiana Bacha w III Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krasnobrodzie. Jest również laureatką II miejsca ex aequo III Akademickiego Konkursu Organowego w Poznaniu.
Uczestniczyła w licznych kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez m.in. Juliana Gembalskiego, Davida Titteringtona, Gerharda Gnanna, Pietera van Dijka, Martina Schmedinga, Hansa-Jürgena Kaisera, Wolfganga Zerera, Michaela Radulescu.   

Michał Lazar – student II roku Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie gitary dr hab. Michała Nagy'a. Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. ukończył w Zabrzu w klasie mgr Jana Pająka. Chętnie podejmuje się wyzwania, jakim jest wykonywanie muzyki współczesnej (finalista Konkursu muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców), a także jej nagrywanie; ma za sobą sesje m.in. w studiu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Nie ogranicza się jednak do tzw. muzyki poważnej, wykonując często repertuar rozrywkowy. Współpracuje także z teatrem (udział w wielu inicjatywach Teatru Nowego w Zabrzu m.in. wieczór poezji Aleksandry Gajewskiej) czy wokalistami z szeroko rozumianego kręgu poezji śpiewanej (nagroda za wybitny akompaniament – Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, 2011r.). Jest wielokrotnym laureatem konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych, m.in.: Konkurs im. Witolda Lutosławskiego dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie, Konkurs Ivana Ballu w Dolnym Kubinie, Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Brnie czy Ogólnopolski Festiwal i Konkurs Gitarowy Gitara Viva! w Kielcach. Od roku współpracuje z gitarzystą Andrzejem Piotrowskim, z którym zdobył już pierwsze laury konkursowe – wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie.

Andrzej Piotrowski – absolwent klasy gitary mgr Dariusza Michałowskiego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach. Jest wielokrotnym laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: Międzynarodowego Konkursu „Olimpo Musicale” w Prienai na Litwie, Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Olsztynie, Międzynarodowych Spotkań Gitarowych w Sanoku. Koncertował jako solista na Litwie, Białorusi i w Niemczech. Za swoją działalność koncertową w Suwałkach i osiągnięcia artystyczne otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Suwałk. Był również Stypendystą Dyrektora Centrum Edukacji Muzycznej w Warszawie. Po zdaniu matury zdecydował się na studia techniczne. Od 2010 r. jest studentem budownictwa na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Inżynierii Lądowej. W 2013 roku powrócił do edukacji muzycznej. Obecnie jest studentem II roku krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie gitary prof. Janusza Sochackiego.

Powrót do wszystkich koncertów

© 2021 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl