• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

25 stycznia
2015

Koncert CX

Wykonawcy:
Cyprian Jagiełło - organy
Chór kameralny ANONYMUS
Marek Szwarnóg - kierownictwo artystyczne
Ilona Iwańska - słowo wprowadzające

Program:
Wolna improwizacja – spontaniczny wybór rodzaju improwizacji podyktowany atmosferą koncertu                                       
Josquin Desprez  (1440 – 1521)
* Praeter rerum seriem
William Byrd  (1543 – 1623)
* Puer natus est nobis
Francisco Guerrero  (1528 – 1599)
* Trahe me post te
Partita chorałowa – m.in. bicinium, trio z cf w tenorze, cf kolorowany w sopranie, cf w basie
Wacław z Szamotuł  (ok.1525 – ok.1560)
* Pochwalmyż wszytcy społem
 Anonim XIV w.
* There is no rose
Guillaume Costeley  (ok.1531 – 1606)
* Allon, gay bergères
Matteo Flecha  (1481 – 1553)
* Dindirin (fragm. La Bomba)
Michael Praetorius  (1571 – 1621)
* Es ist ein Ros’ entsprungen
Prolog i temat z wariacjami – forma symfoniczna na temat kolędy autorstwa J.S.Bacha „Ich steh’ an deiner Krippen an” (Przy Twoim żłóbku stoję dziś)

Biogramy wykonawców:
Cyprian Jagiełło – wybitny polski organista młodego pokolenia. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina oraz Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji w klasie organów prof. Gerharda Gnanna. Swoje umiejętności improwizatorskie rozwija obecnie pod kierunkiem tytularnej organistki kościoła Saint-Sulpice, Sophie-Veronique Cauchefer-Choplin w Paryżu. Jest laureatem II nagrody Międzynarodowego Konkursu w Luksemburgu, III nagrody Międzynarodowego Konkursu muzyki W.A.Mozarta „Musik im Kloster Saarn” oraz nagrody Uniwersytetu Gutenberga. Obecnie pełni funkcję pierwszego organisty w kościele św.św. Piotra i Pawła w Krakowie. Jest także wykładowcą Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Koncertuje głównie za granicą, prezentując szeroki repertuar, min. komplet dzieł J.S.Bacha, J.Alaina, M.Duruflé. Nie stroni także od repertuaru współczesnego wykonując np. utwory T.Escaich’a, który jest dla niego największym autorytetem spośród żyjących organistów. Sam również komponuje utwory na organy. Niedawno w Krakowie miało miejsce prawykonanie jego Passacagli.

Zespół Muzyki Dawnej  ANONYMUS  powstał w 1993 roku jako kameralny zespół wokalny, w miarę potrzeby wzbogacany brzmieniowo przez muzyków grających na instrumentach dawnych lub ich kopiach. Tworzą  go  miłośnicy muzyki dawnej, niejednokrotnie dokonujący własnych opracowań starych utworów. W repertuarze zespołu znajdują się - obok muzyki kościelnej polskiego i europejskiego renesansu i baroku, stanowiącej podstawę materiału muzycznego liturgii - utwory świeckie z tych epok - madrygały i chansons.
Ambicją zespołu jest przybliżanie słuchaczom utworów stosunkowo mało znanych i rzadko wykonywanych.
Na stałą siedzibę muzycy obrali krakowski średniowieczny kościół pw. Św. Krzyża (parafia środowisk twórczych Krakowa), w którym znaleźli życzliwe przyjęcie i pomoc w działalności. W trakcie współczesnych oficjów  regularnie  wykonują  tam  kompozycje  religijne  z  dawnych  epok.  Motety  oraz  msze  łacińskie w wykonaniu zespołu szczególnie dobrze uzupełniają łacińskie nabożeństwa w rycie trydenckim, które odprawiane są w kościele Św. Krzyża podczas niedziel i świąt.
ANONYMUS jest m.in. dwukrotnym zdobywcą I nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Chóralnej "Kolędy i Pastorałki" w Myślenicach w roku 1999 i 2002. Konsekwencją tego sukcesu było nagranie płyty CD „En natus est Emanuel" z dawnymi i współczesnymi kolędami różnych narodów.
Zespół kilkukrotnie występował w ramach cyklu „Spotkań z Muzyką Dawnych Wieków" w Krakowie. W roku 2002 koncertował w Starym Sączu w ramach imprez towarzyszących Starosądeckiemu Festiwalowi Muzyki Dawnej oraz na zamku w Janowcu w ramach Festiwalu Filmowego i Artystycznego w Kazimierzu nad Wisłą. Muzycy swoimi występami uświetniali również wykłady na Zamku Królewskim w Niepołomicach oraz Salon Poezji w tarnowskim ratuszu. ANONYMUS brał udział w cyklu Koncertów u Św. Marcina organizowanych przez Polskie Towarzystwo Bachowskie w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Krakowie, Koncertów Albertyńskich (w kościele Św. Krzyża i Św. Andrzeja), a także koncertował podczas XXXV Tynieckich Recitali Organowych.
W roku 2007 Zespół Muzyki Dawnej ANONYMUS wraz z Kwartetem Św. Stanisława i grupą solistów śpiewaków uczestniczył w projekcie muzycznym prowadzonym przez znakomitą krakowską klawesynistkę – prof. Bogumiłę Gizbert-Studnicką. Efektem tej współpracy było wykonanie arcydzieła kultury muzycznej – siedmioczęściowego „Completorium" Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego podczas XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w klasztorze oo. Bernardynów w Leżajsku.

Marek Szwarnóg  zainteresował  się  wykonawstwem  wokalnej  muzyki  dawnej  jeszcze  podczas nauki w szkole muzycznej II stopnia, początkowo w zespole Schola Cantorum Cracoviensis, następnie w zespole kameralnym Accademia degli Animosi oraz w zespole Anonymus, który prowadzi od 1999 roku, śpiewając jednocześnie partie barytonu.

Powrót do wszystkich koncertów

© 2024 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl