• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

28 czerwca
2015

Koncert CXV

Wykonawcy:
Filip Presseisen - organy
Aleksander Daszkiewicz - skrzypce
dr Wojciech Marchwica - słowo wprowadzające

Program:
Max Reger  (1873 – 1916)
* Capriccio g-moll  op.129 nr 5
* Basso ostinato  op.129 nr 6
Johann Sebastian Bach  (1685 – 1750)
* Passacaglia e-moll  BWV  582
* III sonata na skrzypce solo C-dur  BWV 1005
Ferenc Liszt  (1811 – 1886)
* Wariacje “Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen”
 
Biogramy wykonawców:
Filip Presseisen – organista, urodzony w 1985 roku w Szczecinie. Ukończył z wyróżnieniem klasy organów na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Hochschule für Musik w Würzburgu jako stypendysta programu BAYHOST w klasie prof. dr. h. c. Christopha Bosserta. W 2008 roku wziął udział w wymianie programu Erasmus-Socrates, w ramach którego przez rok studiował w Musikhochschule w Lubece, w klasie organów prof. F. Danksagmüllera. Umiejętności swe doskonalił na kursach interpretacji oraz improwizacji prowadzonych przez prof. W. Zerera, W. Seifena, P. van Dijka, H. Vogla, M. Radulescu, L. Ghielmiego, M. Sandera, A. Cea Galán, G. Rosta oraz R. Mayera i L. Fassanga, w latach 2010-14 brał udział w międzynarodowych seminariach bachowskich w Arnstadt. Po ukończeniu warszawskiej uczelni odbył półroczną praktykę organmistrzowską w Dreźnie (Orgelwerkstatt Wegscheider) oraz Norwegii (Brødrene Torkildsen Orgelbyggeri). Koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą (Niemcy, Litwa, Norwegia, Włochy, Czechy, Węgry). Jako improwizator bierze udział w krajowych i zagranicznych festiwalach, gdzie podkłada muzykę organową do filmów niemych. Jest członkiem Baltisches Orgelzentrum w Stralsundzie, Internationales Bach-Societät oraz Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie.

Aleksander Daszkiewicz - urodził się 12 lutego 1994 roku w Bielsku-Białej. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Wiesława Kwaśnego. Swoje umiejętności doskonalił u boku Zakhara Brona, Igora Ozima, Akiko Suwanai, Ning Fenga i Bartłomieja Nizioła. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych m.in.: X Międzynarodowy Konkurs im. B. Warchala Talents for Europe w Dolným Kubínie na Słowacji (I miejsce), VII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. G. P. Telemanna w Poznaniu (I miejsce), Międzynarodowy Konkurs im. P. Konjovica w Belgradzie (I miejsce), XIX Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Jeunesses Musicales w Bukareszcie (II miejsce) czy III Konkurs Skrzypcowy im. E. Umińskiej w Krakowie (I miejsce). Artysta nieustannie rozwija swoją działalność kameralną i w tej dziedzinie również zdobywa laury: Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Calgary, Kanada (III miejsce) czy V Międzynarodowego Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (I miejsce). Jako członek Cracofonia String Quartet w marcu b.r. miał okazję wystąpić w sali kameralnej NOSPR w Katowicach.
Pomimo młodego wieku koncertował z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej, Filharmonii Opolskiej, Filharmonii Krakowskiej oraz ze Słowacką Orkiestrą Kameralną. Jest stypendystą fundacji Porozumienie bez Barier Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso oraz fundacji ProMusicaBona. W 2007 roku otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a w 2012 roku – stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. We wrześniu 2014 roku został laureatem I miejsca na IX Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie.

Powrót do wszystkich koncertów

© 2021 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl