• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

24 czerwca
2018

Koncert CXLV

Wykonawcy:
Michał Jung - organy
Marcin Wolak - baryton
Michał Białko - organy (akompaniament)
Magdalena Chrenkoff - słowo wprowadzające

Program:
Nicolaus Bruhns  (1665 – 1697)
* Preludium e-moll (wielkie)
Franz Schubert  (1797 – 1828)
* “Ave Maria”
Adolf von Doss  (1825 – 1886)
* “Ave Maria”
Georg Böhm  (1661 – 1733)
* „Wer nur den lieben Gott läßt walten“ – Partita chorałowa
Felix Mendelssohn-Bartholdy  (1809 – 1847)
* „Es ist genug!“ – aria z oratorium Eliasz op.70
Johann Sebastian Bach  (1685 – 1750)
* „Bist du bei mir“ –  aria  BWV 508
César Franck (1822 – 1890)
* „Tantum ergo“  FWV 58
Carl Philipp Emanuel Bach  (1714 – 1788)
* Sonata organowa g-moll  H. 87
Johannes Brahms  (1833 – 1897)
z cyklu  Elf Choralvorspiele  op.122:
* nr 2: Herzliebster Jesu
* nr 5: Schmücke dich, o Liebe Seele
* nr 7: O Gott, du frommer Gott
Felix Mendelssohn-Bartholdy 
* Preludium i fuga d-moll  op.37 nr 3

Notki biograficzne:
Michał Jung – organista, klawesynista. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Civica Scuola di Musica w Mediolanie. Jako solista i kameralista współpracował z wieloma orkiestrami i zespołami kameralnymi, wśród których znajdują się m.in. Capella Mauriziana, Polska Orkiestra Radiowa, Orchestra Barocca della Civica Scuola di Musica, a także wybitnymi artystami: Konstantym Andrzejem Kulką, Stefano Montanari, Carlo de Martini, Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim czy Mario Valsecchi. Umiejętności doskonalił biorąc udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów: Joachima Grubicha, Martina Schmedinga, Guy Boveta, Wolfganga Zerera, Andrésa Cea Galána, Ludgera Lohmanna i in. Koncertował w kraju i za granicą. Brał udział w realizacji nagrań płytowych. Jest laureatem konkursów organowych w Krakowie, Krasnobrodzie i Legnicy.
 
Marcin Wolak – bas-baryton, studia muzyczne ukończył w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu solowego prof. Heleny Szubert-Słysz z wynikiem bardzo dobrym. W Akademii ukończył także dodatkowo klasę organów. Debiutował w Nadzwyczajnym Koncercie z okazji 100-lecia Krakowskiej Akademii Muzycznej, pod dyrekcją R. Badera (Niemcy). W 1990/91 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1994-1995 był stypendystą Europejskiej Akademii Mozartowskiej oraz Międzynarodowej Akademii Bachowskiej - Stuttgart, a także Akademii Haendlowskiej w Karlsruhe. Swój kunszt wokalny doskonalił u wielu wybitnych śpiewaków (K.Mayer, W.G.Workmann, A.Baldi, P.Esswood, A.Schmidt, T.Thomaschke, B.Schlick). Jako solista bierze udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych (m.in.: Wratislavia Cantans, Muzyka w Starym Krakowie, Dresdner Musik Festspiele, Maggio Mussicale Fiorentino), koncertując z wieloma orkiestrami filharmonicznymi nie tylko w Europie, ale także w USA, Korei Południowej i Japonii. W swym bogatym repertuarze posiada utwory od muzyki dawnej aż po współczesną, który stale poszerza, współpracując ze znanymi kompozytorami. Artysta dokonał wielu nagrań płytowych oraz archiwalnych (m.in. dla Polskiego Radia, ZDF i TVP). Jako solista współpracuje z wieloma orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi (Filharmonia Podkarpacka, Capella Cracoviensis, Orkiestra Młodej Filharmonii). Jest współzałożycielem  Polskiej  Orkiestry XVIII w., z którą pod dyrekcją Paula  Esswooda, w latach 2009-2012 dokonał nagrania pięciu płyt CD  z muzyką kompozytorów Jasnogórskich z historycznych zbiorów  zgromadzonych  w Bibliotece OO Paulinów w Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie. Bardzo chętnie wykonuje także muzykę kameralną. Od października 1997 pracuje jako wykładowca w Akademii Muzycznej  w Krakowie. W roku 2009 uzyskał tytuł Doktora Sztuki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Obok bogatej działalności koncertowej oraz dydaktycznej odpowiada także za kształt artystyczny koncertów Letniego Festiwalu Muzycznego w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
 
Michał Białko  ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Andrzeja Białko (dyplom z wyróżnieniem). Jest także absolwentem Conservatorium van Amsterdam, gdzie studiował w klasie organów prof. Pietera van Dijka. Obecnie jest doktorantem Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Organowym „Mendelssohn – Eben” w Krakowie (2009). Koncertował jako solista i kameralista w Polsce (m.in. festiwale w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Leżajsku, Nowym Sączu, Oświęcimiu i Tyńcu), a także w Austrii, Czechach, Holandii, Niemczech, Portugalii, na Litwie, Ukrainie oraz we Włoszech. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez profesorów: J.Grubicha, J.Gembalskiego, G.Gnanna, B.Haasa, L.Ghielmiego, J.van Oortmerssena, J.Tůmę i D.Titteringtona. Współpracuje z Capellą Cracoviensis, zespołem OCTAVA ensemble, Collegium Zieleński, Fresco Sonare, Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej oraz z Filharmonią Krakowską. Prowadzi klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie

Powrót do wszystkich koncertów

© 2024 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl