• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

24 listopada
2019

Koncert CLVIII

Wykonawcy:
Józef Lach - organy
Chór „INSIEME”
Monika Bachowska - dyrygent
dr hab. Maciej Jabłoński -słowo wprowadzające

Program:
Johann Sebastian Bach  (1675 – 1750)
* Koncert organowy G-dur  BWV 592
* Nun komm‘ der Heiden Heiland  BWV 659, 660
Mikołaj Zieleński  (2 poł. XVI w. – po 1615)
* Vox in Rama
Arvo Pärt  (1935)
* Bogorodice Djevo
Maciej Małecki  (1940)
* Psalm 67 "Pokryj swym miłosierdzim" (sł.J.Kochanowski)
* Psalm 70 "Boże wiecznej mocy" (sł.J.Kochanowski)
Marek Raczyński  (1982)
* Laudate Dominum
Norbert Blacha  (1959 – 2012)
* Modlitwa o pokój
Hyo-won Woo  (1974)
* Gloria
Felix Mendelssohn Bartholdy  (1809 – 1847)
* Preludium i fuga  c-moll op. 37 nr 1
Robert Schumann  (1810 – 1856)
* Szkice  op. 58 nr 3 i 4
Max Reger  (1873 – 1916)
* Introdukcja i passacaglia d-moll

Biogramy wykonawców:
Józef Lach naukę gry na organach rozpoczął w Diecezjalnej Szkole Organistowskiej II st. w Bielsku-Białej w klasie organów dr Urszuli Jasieckej-Bury. Ukończył szkołę z sukcesami w ogólnopolskich konkursach organowych: II miejsce na ogólnopolskim konkursie organowym w Raciborzu w 2015r., wyróżnienie w Krakowskim Konkursie Młodych Organistów w 2016 i 2018r., I nagroda w ogólnopolskim konkursie organowym w Krasnobrodzie w 2018r., II miejsce na IX ogólnopolskim konkursie organowym w Olsztynie 2019r., II miejsce na ogólnopolskim konkursie muzycznym Centrum Edukacji Artystycznej 2019r. Uczestniczył w kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez prof.dr hab. Krzysztofa Urbaniaka, dr hab. Jadwigę Kowalską, prof.dr hab. Andrzeja Białko, dr hab. Jarosława Wróblewskiego. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie organów prof. Krzysztofa Urbaniaka.

Monika Bachowska – dyrygent, chórmistrz, pedagog. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie, a w 2016 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie dyrygentura na UMFC w Warszawie. Pracuje z chórami i orkiestrami – dziecięcymi, młodzieżowymi, zawodowymi. Jako śpiewaczka i dyrygentka w latach 1998–2011 współpracowała z Chórem Polskiego Radia w Krakowie. Kilkakrotnie przygotowywała Orkiestrę CORda Cracovia na festiwal „Wawel o Zmierzchu”, w czerwcu 2014 roku prowadziła orkiestrę Sinfoniettę Cracovię, dwukrotnie orkiestrę Filharmonii Krakowskiej (2014, 2015), Orkiestrę UMFC w Białymstoku (2018). Na zamówienie Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie stworzyła FMF Youth Orchestra – zespół złożony z najzdolniejszych uczniów krakowskich szkół muzycznych oraz studentów Akademii Muzycznej, który pod jej batutą występuje corocznie na scenie tego międzynarodowego festiwalu (2014-2019). Od roku 2012 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w ramach programu edukacyjnego prowadzi Lusławicką Orkiestrę Talentów, z którą wystąpiła m.in.  w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz nowej siedzibie NOSPR w Katowicach.   W 2014, 2016, 2018 nakładem wytwórni DUX ukazały się nagrania płytowe orkiestry kończące trzy edycje programu. Prowadzone przez Monikę Bachowską zespoły: Młodzieżowa Orkiestra Kameralna Fresco Sonare oraz Orkiestra Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie wielokrotnie uczestniczyły w konkursach i festiwalach, zawsze zajmując pierwsze miejsca, niekiedy uzyskując również dodatkowe wyróżnienia. Monika Bachowska czterokrotnie otrzymała tytuł „Najlepszego Dyrygenta Festiwalu” – na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych Nyíregyháza (Węgry, 1999 i 2002) oraz na Festiwalu Orkiestr Szkół Muzycznych w Będzinie  (2001 i 2011). Od 1998 roku prowadzi Młodzieżową Orkiestrę Kameralną Fresco Sonare, wykonując kompozycje różnych epok oraz gatunków muzycznych, a od 2015 – Chór Kameralny Insieme. Na początku 2018 roku ukazały się dwie płyty chóru. Pierwsza z nagraniem kolęd Feliksa Nowowiejskiego, zamówionej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i wydane przez wytwórnię DUX; druga z muzyką chóralną Rene de Boisdeffre, wydanej przez wytwórnię Acte Prealable. W 2008 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, a w 2017 Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w 2018 "Honoris Gratia" Zasłużony dla Miasta Krakowa. Od października 2017 roku pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Chór Insieme (wł. razem) – krakowski chór mieszany, działający od września 2015 r. pod kierownictwem dr hab. Moniki Bachowskiej. Członkami chóru są uczniowie i absolwenci szkół muzycznych oraz chórzyści amatorzy z wieloletnim doświadczeniem. Zespół zadebiutował w listopadzie 2015 r., wykonując kantatę „Nun danket alle Gott” BWV 192 J. S. Bacha. Następnie, na zlecenie TVP Kraków, nagrał krótki program kolędowy, który został wyemitowany w święta Bożego Narodzenia. Insieme sięga po literaturę chóralną od renesansowej po współczesną, prezentując słuchaczom różnorodne style i formy muzyki a cappella oraz wokalno-instrumentalnej. W czerwcu 2016 r. podczas festiwalu „Muzyczna Korzkiew”, chór wykonał „Petite Messe Solennelle” G. Rossiniego, zaś w maju 2017 r. śpiewacy Insieme wystąpili w składzie FMF Youth Choir na koncercie „Młodzi na poważnie: Star Wars” w ramach 10. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. W czerwcu 2018 r. chór wystąpił ponownie na festiwalu w Korzkwi, dokonując prawykonania dzieła „Missa propria in honorem Sancti Joannis Baptistae” Renāte Stivriņy oraz antyfony „In Paradisum” Janusza Krzysztofa Korczaka. W dotychczasowej działalności chór zrealizował nagrania do czterech płyt: „Cicha Noc: Koncert Kolęd Macieja Małeckiego” (wyd. Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”), „René de Boisdeffre: Choral Works” (World Premiere Recording, wyd. Acte Préalable), „Feliks Nowowiejski - Dzieła chóralne. Kolędy  i pastorałki” (wyd. PWM Edition) oraz „Opera Omnia Saecularia 2” (World Premiere Recording, wyd. Acte Préalable) z kompozycjami Ottona Mieczysława Żukowskiego.  W czerwcu 2019 r. zespół zdobył Złoty Dyplom na Krakowskim Festiwalu Sakralnej Muzyki Chóralnej CRACOVIA SACRA. 3 listopada 2019 wziął udział w wykonaniu Requiem W.A.Mozarta. Insieme od początku istnienia działa pod patronatem Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”.

Powrót do wszystkich koncertów

© 2021 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl