• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

26 stycznia
2020

koncert CLX

Wykonawcy:
Witold Zalewski - organy
Hanna Zalewska - organy
Chór Mariański
Marcin Miotelka - dyrygent
Paweł Szywalski - słowo wprowadzające

Program:
Johann Sebastian Bach  (1685 - 1750)
* Preludium i fuga C-dur BWV 547  (H.Zalewska)
Felix Mendelssohn Bartholdy  (1809 - 1847)
* Sonata f-moll op. 65 nr 1, cz.III i IV  (H.Zalewska)

Nuż my dziś krześcijani  (z kancjonału staniąteckiego)
Nie było miejsca dla Ciebie  (opr. Stanisław Wlazełko)
Północ już była  (opr. Stanisław Wiechowicz)
Gdy śliczna Panna  (opr. Tomasz Chmiel)
Witaj, Jezu ukochany  (mel. ludowa, opr. Feliks Nowowiejski)
Zaśnij Dziecino  (Wincenty Rychling)
Bóg się rodzi  (opr. Jan Rybarski)

Feliks Rączkowski  (1906 - 1989)
* Suita kolędowa  (W.Zalewski)
Idzi Ogierman Mański  (1900 - 1966)
* Preludium c-moll  (W.Zalewski)
Gustaw Roguski  (1839 - 1921)
* Preludium na temat kolędy „Anioł pasterzom mówił”  (W.Zalewski)
Henri Mulet  (1878 - 1967)
* Toccata „Tu es Petra”  (W.Zalewski)

Biogramy wykonawców:
Hanna Zalewska jest maturzystką w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fr. Chopina w Krakowie, gdzie realizuje od czterech lat naukę gry na organach głównych w klasie mgr Aleksandry Gawlik (wcześniej klasa fortepianu dr hab. Mileny Kędry). Jest laureatką Makroregionalnych Przesłuchań Klas Fortepianu (2013), Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” (2016) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Trzcianie, gdzie zdobyła I miejsce (2018). Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in.: mgr Olgę Łazarską czy prof. Alicję Paletę-Bugaj. Dwukrotnie brała udział w Zimowej Akademii Sztuki organizowanej dla uzdolnionej młodzieży przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Brała udział w 23. Letnich Koncertach Organowych w Oświęcimiu, XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Rabce-Zdroju oraz Wadowickich Koncertach Organowych (2018). W listopadzie 2018 roku zdobyła I miejsce w XI Konkursie Młodych Organistów w Krakowie. W styczniu 2019 roku wystąpiła z koncertem solowym w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie. W marcu zdobyła III miejsce na IX Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie, a w kwietniu zdobyła I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym CEA we Wrocławiu. W czerwcu 2019 roku brała udział w 3 koncertach na zabytkowych instrumentach we Francji, a w lipcu uczestniczyła w Letniej Akademii Organowej w Pasłęku organizowanej przez Akademię Muzyczną z Łodzi. Hanna Zalewska jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za artystyczne osiągnięcia w roku szkolnym 2018/19.

Witold Zalewski ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Jana Jargonia. Od roku 1995 jest I organistą Katedry Wawelskiej. Jako solista koncertuje regularnie na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Wystąpił, m. in. w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, katedrze Notre-Dame w Paryżu, katedrze św. Andrzeja w Sydney, Tokio Metroplitan Art Space, Nativity Church w Betlejem oraz w Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro, Toronto, Jerozolimie, Irkucku, Istambule, Sankt Petersburgu i Moskwie. Od roku 1998 jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Był organistą liturgii sprawowanych przez Papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Jest autorem Śpiewnika pieśni kościelnych (PWM) oraz współredaktorem i współautorem wielu innych publikacji (m.in.: Śpiewnika Wawelskiego). Witold Zalewski zajmuje się propagowaniem muzyki organowej organizując liczne koncerty i festiwale. (m.in. Mariacki Festiwal Organowy). W 2011 roku został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem „Pro ecclesia et Pontifice”. Jako pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie sprawuje obecnie  funkcję dyrektora Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej na stanowisku adiunkta z tytułem doktora habilitowanego.
 
Marcin Miotelka w latach 2011-2015 studiował Filozofię na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Jest absolwentem krakowskiej Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej II st., a od 2014 r. do chwili obecnej studiuje Muzykę Kościelną w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Brał udział w kursach mistrzowskich z zakresu interpretacji muzyki organowej, prowadzonych przez Ch.Bosserta (Niemcy), B.Montagnoux (Francja) oraz A.Reid'a (Anglia), a także w kursach mistrzowskich metodyki pracy z chórem prowadzonej przez P.Trepte (Anglia, Ely Cathedral Choir) oraz w kursie mistrzowskim interpretacji śpiewu gregoriańskiego u J.C.Asencio Palacios'a (Hiszpania). Od 2016 r. realizuje praktykę z zakresu organoznastwa pod okiem krakowskiego organmistrza Lecha Skoczylasa. Jako organista, chórzysta i dyrygent koncertował w licznych kościołach w Polsce i za granicą, m.in. we Włoszech, Niemczech, Austrii, Anglii, Czechach, Słowacji i Ukrainie, brał udział w wielu nagraniach płytowych. Pełnił rolę kantora podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (2016 r), oraz podczas Ingresu ks. abp. Marka Jędraszewskiego w Katedrze Wawelskiej. Od czasów młodzieńczych pełnił rolę organisty w wielu krakowskich kościołach, prowadząc także parafialne zespoły chóralne. Od 2019r. jest organistą w krakowskiej parafii Matki Bożej z Lourdes Zgromadzenia Księży Misjonarzy Wincentego a'Paulo, oraz dyrygentem Chóru Mariańskiego, działającego przy tej parafii, gdzie kontynuuje dzieło śp. Maestro Jana Rybarskiego.
 
Mieszany Chór Mariański  istnieje od 1932 roku przy parafii NMP z Lourdes w Krakowie, prowadzonej przez Księży Misjonarzy. Wykonuje kompozycje chóralne od średniowiecza po czasy współczesne, koncertując podczas liturgii mszalnych, uroczystości religijnych, państwowych, kulturalnych. Od wielu lat propaguje muzykę chóralną poza granicami kraju. Występuje z koncertami na obu półkulach w renomowanych świątyniach i salach koncertowych (m.in. Paryż, Marsylia, Wiedeń, Bruksela, Zagrzeb, Salzburg, Rzym, Oslo, Amsterdam, Lwów, Nowy Jork, Pampeluna, Kamieniec Podolski, Sam Sebastian, Berlin, Stuttgart, Monachium, Frankfurt, Praga, Bratysława, Wilno, Budapeszt), zyskując uznanie i zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Wielokrotnie uczestniczył w konkursach, przeglądach i festiwalach (m.in. Loreto, Koszyce, Międzyzdroje, Legnica, Praga, Warszawa, Kraków, Mohylew), odnosząc znaczące sukcesy. Współpracuje z wieloma wybitnymi osobowościami artystycznymi oraz uznanymi zespołami. Za działalność na rzecz kultury chrześcijańskiej Chór Mariański otrzymał w 2000 roku z rąk kardynała Franciszka Macharskiego, przyznany przez papieża Jana Pawła II medal Pro Ecclesia et pontifice, a w roku 2008 medal Cracovia Merenti przyznany przez Radę Miasta Krakowa.

Powrót do wszystkich koncertów

© 2024 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl