• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

19 grudnia
2021

Koncert CLXVI

Wykonawcy:
Michał Książek - organy
Dmytro Holovenko (Ukraina) - gitara
Filip Konieczny - organy
dr hab. Maciej Jabłoński - słowo wprowadzające

Program:
Jan Pieterszoon Sweelinck  (1562-1621)
* Mein junges Leben hat ein End
Johann Sebastian Bach  (1685-1750)
* Preludium i fuga a-moll  BWV 543
* Z cyklu Orgelbüchlein:
   - Nun komm‘ der Heiden Heiland  BWV 599
   - Gottes Sohn ist kommen  BWV 600
   - Herr Christ, der ein’ge Gottes-Sohn  BWV 601
   - Lob sei dem allmächtigen Gott  BWV 602
Johann Sebastian Bach
* Chaconne z II Partity d-moll  BWV 1004 (opr. Andres Segovia)
Roland Dyens  (1955-2016)
* After Christmas Feeling 
Jan Pieterszoon Sweelinck
* Wariacje Est-ce Mars
Johann Sebastian Bach
* Preludium i fuga h-moll  BWV 544
Marcel Dupré  (1886-1971)
* Preludium i fuga H-dur  op.7 nr 1

Biogramy wykonawców:
Michał Książek - urodzony w 1999 r. w Krakowie. Naukę gry na organach rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego pod kierunkiem prof. dra hab. Andrzeja Białki (dyplom z wyróżnieniem). Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie uczy się w klasie organów tego samego Profesora. Brał udział w kursach mistrzowskich dotyczących zarówno wykonawstwa muzyki organowej, jak i improwizacji, prowadzonych przez profesorów krajowych oraz zagranicznych. Na co dzień zajmuje się działalnością pedagogiczną oraz udziela się jako organista liturgiczny.
 
Dmytro Holovenko (Ukraina)  jest absolwentem klasy Krzysztofa Sadłowskiego w Katedrze Gitary i Harfy Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz doktorantem tejże uczelni. Jest laureatem Ogólnopolskich oraz Międzynarodowych konkursów, wśród nich: Międzynarodowy konkurs gitarowy „Alhambra”, Kijów 2012 – II nagroda; „Akademik Marin Goleminow”, Kyustendil 2014 – I nagroda; „Odessa 2014” – I nagroda; Międzynarodowy konkurs interpretacji muzycznej Krasiczyn-Przemyśl 2016 – II nagroda.  Zdobył również nagrodę Grand Prix w II Ogólnopolskim konkursie gitarowym o tytuł "Mistrza Sześciu Strun" Zakopane 2017. W roku 2020 zdobył I nagrodę w ODIN International Music Competition oraz I nagrodę   w ISCART International Music Competition, a w roku 2021 I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS. Dmytro Holovenko brał udział w krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych oraz występował w tak prestiżowych miejscach jak: Teatr Threnandier - Paryż, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Karola Szymanowskiego „Atma”- Zakopane, Filharmonia Świętokrzyska - Kielce, Sala Kameralna NOSPR w Katowicach.

Filip Konieczny (ur. 1999 r.) - organista działający głównie na terenie Krakowa. Laureat wyróżnienia na VII Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie (2019) oraz  III nagrody na XII Ogólnopolskim Konkursie Organowym, który odbył się w ramach XIII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej “Per Artem ad Astra” w Krasnobrodzie (2019). Koncertował w Krasnobrodzie oraz w Soli, a także w Krakowie w ramach Wakacyjnych Koncertów u Świętego Marcina oraz na Koncertach Wielkopostnych. Stale nabiera nowego doświadczenia biorąc udział w realizacji licznych koncertów i nagrań. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie organów prof. dra hab. Andrzeja Białki.

Powrót do wszystkich koncertów

© 2022 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl