• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

27 marca
2022

Koncert CLXIX

DECYZJĄ WŁADZ PARAFII ŚW. MARCINA, Z POWODU PRAC ZWIĄZANYCH Z DEZYNSEKCJĄ Z UŻYCIEM ŚRODKÓW CHEMICZNYCH W KOŚCIELE, KONCERT ORGANIZOWANY PRZEZ POLSKIE TOWARZYSTWO BACHOWSKIE W DNIU 27.III. MUSI ZOSTAĆ ODWOŁANY. ZA ZAISTNIAŁĄ SYTUACJĘ NASZYCH MELOMANÓW I WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH PRZEPRASZAMY.

Wykonawcy:

Dorota Mentel - sopran
Jakub Woszczalski - organy
dr Wojciech Marchwica, prof. UJ w Krakowie - słowo wprowadzające

Program:
Johann Sebastian Bach  (1685-1750)
* Preludium i fuga e-moll  BWV 548
Luigi Boccherini  (1743-1805)            
* Stabat Mater  
       Stabat Mater
       Cujus animam
Johannes Brahms  (1833-1897)        
* Preludium chorałowe i fuga a-moll  „O Traurigkeit, o Herzeleid”  WoO 7
Luigi Boccherini
* Stabat Mater
       Tui nati
       Fac ut portem
       Quando corpus 
Félix-Alexandre Guilmant  (1837-1911)
* I Sonata organowa op.42

Biogramy wykonawców:
Dorota Mentel - sopran, w 2002 roku ukończyła studia w krakowskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Wokalno-Aktorskim (gdzie cztery lata kształciła się pod kierunkiem prof. Zdzisławy Donat), uzyskując dyplom z wyróżnieniem w klasie st.wykł. Barbary Niewiadomskiej. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich m.in. pod kierunkiem  prof. Annny Reynolds, prof. Ryszarda Karczykowskiego i Paula Eswooda. W 1999 roku w ramach „Bachakademie” prowadzonej przez prof. Helmutha Rillinga wykonywała partię sopranową w „Credo” Krzysztofa Pendereckiego. Jako solistka występowała z zespołami krakowskiej Filharmonii (m.in. „Missa brevis” B.Grabowskiego, „Gloria” A.Vivaldiego, „Magnificat”  i „Kantata  BWV 106” J.S.Bacha, „Stabat Mater” G.B.Pergolesiego, „Te Deum” (Utrecht) G.F.Haendla, „Kantate auf den Tod Kaiser Joseph II” L.van Beethovena) pod dyrekcją m.in. A.Wita i J.Krenza. W Palermo, w marcu i kwietniu 2006r., pod dyrekcją Fabio Biondi, wykonywała partię solową w operze W.A.Mozarta „Thamos re d’Egitto”. Od 2002 do 2016 roku współpracowała z Operą Krakowską („Jaś i Małgosia” E.Humperdincka – partie Małgosi, Jutrzenki i Piaskosieja, „Gwałt na Lukrecji” B.Brittena – partia Lucii, „Orfeusz i Eurydyka” Ch.W.Glucka – partia Amora, „Och, Pinokio!” V.Fortina – partia Wróżki, „Carmen” G.Bizeta – partia Frasquity, “Traviata” G.Verdiego – partia Anniny, „Ariadna na Naxos” R.Straussa – partia Echo). W 2009 roku rozpoczęła współpracę z zespołem „Collegium Zieleński”, z którym nagrała pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego komplet „Offertoria i Communiones Totius Anni” Mikołaja Zieleńskiego, oraz występowała na licznych koncertach w kraju i za granicą. Od wielu lat jest artystą Chóru Mieszanego Filharmonii Krakowskiej, oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Bachowskiego.

Jakub Woszczalski - urodzony w 1995 roku w Krakowie. Laureat nagród i wyróżnień w konkursach solowych i kameralnych – m.in. I nagroda ex aequo w II Warmińskim Konkursie Organowym w Świętej Lipce (2021), I nagroda i dalsze wyróżnienia w I Konkursie Muzyki Organowej i Organowo-Kameralnej w Mielcu – duo organowe z Krzysztofem Musiałem (2016), I nagroda oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworów Johanna Sebastiana Bacha w konkursie organowym  w Krasnobrodzie (2013), wyróżnienie w VI Akademickim Konkursie Organowym Romuald Sroczyński in memoriam w Poznaniu (2018), wyróżnienie w Ogólnopolskim Bachowskim Konkursie Organowym w Krakowie (2015). Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Władysława Żeleńskiego oraz Akademię Muzyczną w Krakowie pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Białki, (dyplomy z wyróżnieniem). W ramach programu ERASMUS+ studiował w Musikhochschule Lübeck w klasie organów prof. Arvida Gasta. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez krajowych i zagranicznych pedagogów – m.in. Juliana Gembalskiego, Józefa Serafina, Jarosława Wróblewskiego, Thierry'ego Escaicha, Hansa Fagiusa, Lorenzo Ghielmiego, Gerharda Gnanna. Koncertował w Polsce – m.in. w ramach Festiwalu Organowego Młodych w Sejnach, Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego w Jastrzębiej Górze a także we Francji, Niemczech, Czechach i na Litwie. Występował również jako akompaniator oraz członek orkiestry i kameralista w licznych zespołach (m.in. z Filharmonią Krakowską). Pomysłodawca i dyrektor artystyczny pierwszej edycji Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wieliczce (2017). W 2018 roku dokonał nagrania utworu solowego i kameralnego na płytę „Młodzi organiści w koncertach u Świętego Marcina”. Od 2019 roku prowadzi klasę organów w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia im. ks. Kardynała Franciszka Macharskiego w Krakowie. Pełni także posługę organisty liturgicznego.

Powrót do wszystkich koncertów

© 2025 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl