• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

24 kwietnia
2022

Koncert CLXIX

Wykonawcy:
prof. Mieczysław Szlezer - skrzypce
oraz Jego studenci z AMKP:
Natalia Górecka
Artem Kozyra
Aleksandra Panasiuk
Kalina Raszewska
Konstancja Samochin
Monika Szalkowska
Aleksandra Traczyk
z akompaniamentem wirtualnej orkiestry
dr Dominika Micał - słowo wprowadzające

Program:
Johann Sebastian Bach 
* Koncerty skrzypcowe:

  • a-moll  BWV 1041
  • E-dur  BWV 1042
  • d-moll  BWV 1043
  • d-moll  BWV 1052R
  • g-moll  BWV 1056R
  • d-moll BWV 1060R
Biogramy wykonawców:
Mieczysław Szlezer  urodził się w roku 1955 w  Krakowie. Skrzypek, altowiolista, - solista i kameralista. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat i  kontynuował ją aż do ukończenia studiów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, w  klasie swego ojca prof. Zbigniewa Szlezera, znanego skrzypka i pedagoga (dyplom z wyróżnieniem 1979). W latach 1982-85 odbył studia podyplomowe w  Indiana University School of Music w  Bloomington (USA) w klasie profesorów Josefa Gingolda oraz Tadeusza Wrońskiego, jak również w  Szwajcarii, w Konserwatorium Genewskim, w klasie  Henryka Szerynga oraz w Accademia Chigiana w  Sienie (Włochy) w  klasie Franco Gulli. Jest laureatem wielu międzynarodowych i  krajowych konkursów skrzypcowych i  kameralnych. Działalność koncertowa zaprowadziła go do ponad 30 krajów Europy, Azji i obu Ameryk. Były  solista i  koncertmistrz orkiestr Capella Cracoviensis i Filharmonii im.  K.Szymanowskiego w  Krakowie. Od 1995 do 2005 był członkiem tria fortepianowego „ARTEMUS". Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych dla: "PRiTV", "Yugoton", "RAI", "France Musique", "Equant – Japan", "IMC Tokyo", "STEBO" oraz "Moderato". Od 1978 roku jest zatrudniony w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie obecnie jest profesorem tytularnym. Prowadzi klasę skrzypiec oraz  kameralistyki smyczkowej. Do chwili obecnej wychował  67 absolwentów studiów magisterskich i licencjackich  oraz  wypromował 12 doktorów sztuki. Były prorektor d.s. współpracy zagranicznej i  promocji artystycznej, prodziekan Wydziału Instrumentalnego i kierownik Katedry Skrzypiec i Altówki w swojej macierzystej Uczelni. Juror międzynarodowych i krajowych konkursów skrzypcowych i kameralnych. Jest pasjonatem historii wiolinistyki i lutnictwa, a zarazem ekspertem w tej dziedzinie. Autor kilku książek  o wymienionej powyżej tematyce. 

Natalia Górecka - skrzypaczka, studentka III roku Akademii Muzycznej im Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. Mieczysława Szlezera. Swoją przygodę z muzyką zaczęła w wieku 5 lat w ognisku muzycznym, ucząc się gry na pianinie. Naukę skrzypiec rozpoczęła w wieku 8 lat w Szkole Muzycznej I stopnia w Wieliczce, a edukację muzyczną kontynuowała w II stopniu Szkoły Muzycznej im Bronisława Rutkowskiego w Krakowie. Skrzypaczka grająca w Orkiestrze Symfonicznej Akademii Muzycznej w Krakowie oraz orkiestrze Con Fuoco.  Brała udział w wielu kursach skrzypcowych i doskonaliła swoje umiejętności, również kameralnie m.in. z Kwartetem Śląskim.

Artem Kozyra naukę gry na skrzypcach zaczął w wieku 8 lat. Ukończył tarnopolską Szkołę Muzyczną nr 1 im. Wasyla Barwinskiego oraz tarnopolski Koledż Muzyczny pod kierunkiem Oleksandra Tatarinzeva. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie prof. Mieczysława Szlezera oraz dr. Błażeja Kociubana. Swoje umiejętności doskonalił na warsztatach muzycznych z wybitnymi pedagogami m in.: D.Falger, M.Szlezerem, M.Grabarczykiem, R.Zambrzyckim-Payne, D.Smolarskim.
W latach  2017 do 2020  był uczestnikiem Młodzieżowej Orkiestry Ukrainy/ YsoU pod kierunkiem Oksany Lyniv, Oleksandry Zaizevoi oraz Iryny Vakulinoi. Jest laureatem wielu konkursów o zasięgu ogólnokrajowym oraz międzynarodowym.
 
Aleksandra Panasiuk - urodzona w Krakowie, tam też rozpoczęła swoją muzyczną edukację. Jako solistka występowała w kraju oraz za granicą. Współpracuje z wieloma orkiestrami w Polsce (Opera na Zamku w Szczecinie, Opera Krakowska, Krakowska Opera Kameralna, Lutosławski Youth Orchestra)  oraz w Niemczech (Preussisches Kammerorchester), z którymi koncertowała na największych polskich scenach, a także w Austrii, Holandii, Danii, Niemczech, Chinach i na Islandii. Koncertowała na wielu festiwalach ‪m.in. Letni Festiwal Operowy, Szalone Dni Muzyki w Warszawie, Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy, Festiwal Telemannowski w Żarach. Odbyła roczne studia w Hochschule für Musik Würzburg, gdzie kształciła swoje umiejętności pod okiem Michaela Szykulskiego. Brała także udział w licznych kursach mistrzowskich u takich skrzypków jak Janusz Wawrowski, Herwig Zack, Bartosz Bryła, Wiesław Kwaśny, Anna Gutowska, Robert Szreder, Dominika Falger, Roman Lasocki, Remus Azoitei. 
 
Kalina Raszewska  jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu. Obecnie jest  studentką w klasie profesora Mieczysława Szlezera i dr Błażeja Kociubana w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatką zarówno  konkursów ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Brała również udział  w wielu warsztatach, między innymi z profesorem Marcinem Baranowskim i Aureliuszem Golińskim. Ma również na swoim koncie debiut z  Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej. Szczególne zainteresowania Kaliny Raszewskiej to muzyka epoki baroku oraz muzyka kameralna.
 
Konstancja Samochin  urodzona w 2001r. w Łodzi. Tam ukończyła szkołę muzyczną im. H.Wieniawskiego. Obecnie jest  studentką w klasie prof. Mieczysława Szlezera i dr Błażeja Kociubana w Akademii Muzycznej w Krakowie. Doskonaliła swoje umiejętności na warsztatach muzycznych z wybitnymi przedstawicielami polskiej wiolinistyki. Uczestniczyła dwukrotnie w międzynarodowym projekcie orkiestrowym „European Spirit of Youth Orchestra". W 2020r. zdobyła 2 nagrodę  na konkursie Danubia Talents we Wiedniu w kategorii Chamber, zajęła 1 miejsce w kategorii solo na konkursie Iscart International Music Competition w Szwajcarii a także zakwalifikowała się do półfinału (12 skrzypków) w konkursie The Kosciuszko Foundation „Wieniawski Violin Competition". W 2021r. otrzymała II nagrodę  na I Międzynarodowym Konkursie w  Moskwie oraz zajęła 1 miejsce w kategorii solo na konkursie  Concorso Internazionale di Talenti per Bambini e Giovani „Racconto di Primavera" we Włoszech.
 
Monika Szalkowska jest studentką II roku studiów pierwszego stopnia Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie skrzypiec prof. Mieczysława Szlezera. Jest laureatką licznych nagród, m.in.: International Music Competition 2019 (Belgrad, Serbia) – I nagroda, International Music Competition Pro Bohemia 2019 (Ostrava, Czechy) – II nagroda, International Music Competition OPUS 2019 (Kraków) – III nagroda, VIII Odin International Music Online Competition 2022 – II nagroda. Ponadto brała udział w kursach mistrzowskich pod okiem takich profesorów jak: Bartosz Bryła, Krzysztof Śmietana, Mieczysław Szlezer, Elena Denisova, Agata Szymczewska, Adelina Oprean.

Aleksandra Traczyk – absolwentka poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. M. Karłowicza, aktualnie studentka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie , w klasie skrzypiec prof. Mieczysława Szlezera.



Powrót do wszystkich koncertów
© 2024 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl