• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

28 maja
2023

KONCERT CLXXX

Wykonawcy:
Krzysztof Bas - organy
Dorota Mentel - sopran
Męski zespół wokalny "TRIPLUM"
  Łukasz Dulewicz - kontratenor
  Piotr Windak (gościnnie) - tenor
  Maciej Michalik - baryton
Anna Woźniakowska - słowo wprowadzające

Program:
Johann Sebastian Bach  (1685-1750)
* Preludium i fuga G-dur  BWV541              
* Preludia chorałowe:  
   - "Dies sind die heil‘gen zehn Gebot‘"  BWV 678         
   - "Christ, unser Herr, zum Jordan kam"  BWV 684   
   - "Komm, Gott Schöpfer, heiliger Geist"  BWV667
Grzegorz Gerwazy Gorczycki  (1665-1734)
* Missa Paschalis
Johann Sebastian Bach
* Preludium chorałowe  "In dir ist Freude"  BWV 615
Olivier Messiaen  (1908-1992)
* La Nativité du Seigneur,  cz.II  "Les Bergers“
Petr Eben  (1929-2007)
* Hiob,  cz.IV  Passacaglia  "Longing for Death“
Johannes Brahms  (1833-1897) 
* Preludium i fuga g-moll  WoO 10

Biogramy wykonawców:
Krzysztof Bas (ur. 2003 r.) edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat ucząc się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, w klasie fortepianu mgr Małgorzaty Surowiak-Then.W 2022 r. z wyróżnieniem ukończył tę szkołę w klasie organów mgr Krzysztofa Karcza. Obecnie jest studentem  Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie organów prof.dr hab. Wacława Golonki.Uczestniczył  w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich profesorów jak Marietta Kruzel-Sosnowska, Wolfgang Seifen, Marek Toporowski czy Krzysztof Urbaniak. Jest laureatem wielu konkursów organowych m.in. I miejsca na XVI Białostockim Festiwalu Młodych Organistów, II miejsca na XIII Ogólnopolskim Konkursie Organowych w Krasnobrodzie, II miejsca na I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów w Sanoku, III miejsca na VI Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Mariana Sawy w Warszawie. Otrzymał również wyróżnienia na konkursach organowych w Krakowie i Olsztynie. Występował podczas festiwali muzyki organowej i kameralnej w kraju i za granicą.Jest organistą kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej (Stare Bielsko).
 
Dorota Mentel  w 2002 roku ukończyła studia w krakowskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Wokalno-Aktorskim (gdzie kształciła się cztery lata pod kierunkiem prof. Zdzisławy Donat), uzyskując dyplom z wyróżnieniem w klasie st.wykł. Barbary Niewiadomskiej. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich m.in. pod kierunkiem  prof. Annny Reynolds, prof. Ryszarda Karczykowskiego i Paula Eswooda. W 1999 roku w ramach „Bachakademie” prowadzonej przez prof. Helmutha Rillinga wykonywała partię sopranową w „CREDO” Krzysztofa Pendereckiego. Jako solistka wielokrotnie występowała z zespołami krakowskiej Filharmonii pod dyrekcją m.in. J.Krenza i A.Wita. W Palermo w marcu i kwietniu 2006r., pod dyrekcją Fabio Biondi wykonywała partię solową w operze W.A.Mozarta „Thamos re d’Egitto”. Od 2002 roku współpracuje również z Operą Krakowską („JAŚ I MAŁGOSIA” E.Humperdincka, „GWAŁT NA LUKRECJI” B.Brittena, „ORFEUSZ I EURYDYKA” Ch.W.Glucka, „OCH, PINOKIO!” V.Fortina „CARMEN” G.Bizeta, “TRAVIATA” G.Verdiego, „ARIADNA NA NAXOS” R.Straussa. W 2009 roku rozpoczęła współpracę z zespołem „Collegium Zieleński”, z którym nagrała pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego komplet „Offertoria i Communiones Totius Anni” Mikołaja Zieleńskiego, oraz występowała na licznych koncertach w kraju i za granicą. 
 
TRIPLUM - Męski Zespół Wokalny, zafascynowany muzyką dawną i zabytkami literatury muzycznej - szczególnie polskiej. Ambicją muzyków jest docierania do zapomnianych tekstów utworów pochodzących z okresu od Średniowiecza do Baroku, „odpominania” dawnej muzyki. Zespół składa się z absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie i działa od 1998 roku. Kwartet koncertuje z programem a’capella w kraju i za granicą, na festiwalach muzyki kameralnej.
 
Łukasz Dulewicz  ukończył z wyróżnieniem wydział Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Artystycznej oraz wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu prof. A. Monasterskiej. Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka. Od 2006 roku jest śpiewakiem w zespole Capella Cracoviensis, równocześnie współpracuje z wieloma zespołami wokalnymi w kraju i za granicą. Wziął udział w polskiej premierze opery Anioły w Ameryce P. Eötvösa w Operze Wrocławskiej w 2014 roku. Przez wiele lat był instruktorem wokalnym chóru „Dominanta” Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Prowadzi działalność pedagogiczną w krakowskiej Akademii Muzycznej.
 
Piotr Windak  ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na kierunku muzyka kościelna w klasie organów Józefa Serafina, dyrygowania Stanisława Krawczyńskiego i emisji głosu Andrzeja Bieguna. Obecnie kontynuuje studia na macierzystej uczelni w klasie klawesynu Andrzeja Zawiszy. Uczestniczył w licznych kursach emisji głosu pod kierunkiem m.in. Richarda Wistreicha, Rominy Basso, Agnieszki Monasterkiej, Elżbiety Krzemińskiej, Jadwigi Gałęskiej-Trittt. Głównym obszarem działalności artysty, w którym łączy doświadczenia instrumentalisty i śpiewaka jest muzyka dawna. Koncertował w kraju i za granicą z zespołami takimi, jak Capella Cracoviensis, Chór Polskiego Radia, Diletto, Vasa Consort, Capella Viridimontana, Triplum, Scepus Baroque, Cracow Baroque Consort, Cracow Singers, Collegium Zieleński, Chór Mieszany Katedry Wawelskiej, Singet, Kantorei Sankt Barbara, Cappella Marialis. Od 2009 roku jest dyrygentem chóru kameralnego Marana Tha w Wieliczce.
 
Maciej Michalik - założyciel zespołu TRIPLUM; absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie wydziału wokalno – aktorskiego. Ukończył również studia z zakresu muzyki liturgicznej w Papieskiej Akademii Teologicznej. Dalsze wykształcenie zdobywał uczestnicząc w licznych kursach mistrzowskich w kraju i za granicą. Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II ukończył podyplomowe studia z zakresu monodii liturgicznej. W latach 1996-2012 był śpiewakiem w zespole Madrygalistów Capellae Cracoviensis, gdzie wykonywał oratoryjno-kantatowe partie solowe i chóralne. Jako solista występował z koncertami na festiwalach w Hiszpanii, Danii, Czechach, Niemczech, na Litwie. Doświadczenie sceniczne zdobywał w Niemczech, w Anhaltisches Theater Dessau. Współpracuje z Krakowską Operą Kameralną i Operą Krakowską. Współtworzy Collegium Zieleński – zespół śpiewaków powołanych przez Stanisława Gałońskiego w celu nagrania wszystkich dzieł Mikołaja Zieleńskiego i propagowania jego muzyki oraz jest członkiem zespołu Królewskich Rorantystów Wykonuje również repertuar pieśniarski.

Powrót do wszystkich koncertów

© 2024 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl