• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

28 stycznia
2024

Koncert CLXXXVI

Wykonawcy:
Michał Białko - organy
Chór Kantorei Sankt Barbara   
Wiesław Delimat - dyrygent
dr hab. Maciej Jabłoński - słowo wprowadzające

Program:
Johann Sebastian Bach  (1685-1750)
* Fantazja C-dur  BWV 570
* Chorał  „Allein Gott in der Höh sei Ehr“  BWV 663
* Pièce d’Orgue  BWV 572
Georg Friedrich Haendel  (1685-1759)
* Canticorum, Tochter Zion
Johann Sebastian Bach
* Ich lasse dich nicht
Henryk Jan Botor  (1960) 
* Pospieszcie pastuszki
Stanisław Niewiadomski  (1857-1936)
* Wśród nocnej ciszy
Camille Saint-Saëns  (1835-1921)
* Tollite Hostias
Johann Sebastian Bach
* Koncert C-dur wg A.Vivaldiego  BWV 594

Biogramy wykonawców:
Michał Białko urodził się w 1987 r. w Krakowie. Ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Andrzeja Białki (dyplom z wyróżnieniem). Jest także absolwentem Conservatorium van Amsterdam, gdzie studiował w klasie organów prof. Pietera van Dijka. Obecnie jest doktorantem Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Organowym „Mendelssohn-Eben” w Krakowie (2009). Koncertował jako solista i kameralista w Polsce (m.in. festiwale w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Leżajsku, Nowym Sączu i Tyńcu), a także w Austrii, Czechach, Holandii, Niemczech, Norwegii, Portugalii, na Litwie, Ukrainie oraz we Włoszech. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez profesorów: Joachima Grubicha, Juliana Gembalskiego, Gerharda Gnanna, Bernarda Haasa, Lorenza Ghielmiego, Jacquesa van Oortmerssena, Jaroslava Tůmę i Davida Titteringtona. Regularnie współpracuje z Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej, zespołami Collegium Zieleński, Fresco Sonare i OCTAVA ensemble, a także z Filharmonią Krakowską. Prowadzi klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie.

Wiesław Delimat – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów i dyrygentury orkiestrowej. W roku 2014 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. Jako organista, kameralista oraz dyrygent koncertował w większości krajów Europy, a także w USA, Chinach, Izraelu i Japonii. Dyrygował m.in.w słynnej Filharmonii Berlińskiej i Gewandhausie w Lipsku. Występował z wieloma renomowanymi zespołami orkiestrowymi oraz chóralnymi, do których należą m.in.: Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej, NOSPR w Katowicach, Capella Cracoviensis, EuropaChorAkademie w Moguncji. W latach 1994–1999 był dyrygentem Krakowskiego Chóru Akademickiego przy Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 2000 powołał do istnienia chór kameralny Kantorei Sankt Barbara oraz orkiestrę L’Estate Armonico. Z zespołami tymi wykonał w kraju i za granicą kilkadziesiąt dzieł wokalno-instrumentalnych różnych epok i stylów oraz dokonał licznych nagrań radiowych i płytowych. Zdobył także wiele nagród i wyróżnień konkursowych. Wiesław Delimat jest kierownikiem Katedry Muzyki Kościelnej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Ponadto jest dyrektorem Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Krakowie i organistą kościoła św. Marka w Krakowie. Za swoją działalność pedagogiczną, artystyczną oraz organizacyjną został wyróżniony wieloma odznaczeniami. Najcenniejszym z nich jest Order św. Sylwestra, nadany przez papieża Benedykta XV.

Chór Kantorei Sankt Barbara powstał w roku 2000. Od początku związany jest ze Wspólnotą Niemieckojęzyczną Księży Jezuitów przy kościele św. Barbary w Krakowie. Zespół koncentruje się głównie na wykonawstwie muzyki wokalno-instrumentalnej, szczególnie niemieckiego i polskiego baroku oraz na muzyce chóralnej a cappella od renesansu po XXI wiek. W repertuarze chóru można znaleźć kilkadziesiąt kantat, motety, msze tzw. luterańskie, Oster-Oratorium, Himmelsfahrt-Oratorium i Magnificat J. S. Bacha, Dixit Dominus  G.F. Haendla, Pasję C.Ph.E. Bacha, Completorium G.G. Gorczyckiego, Requiem W. A. Mozarta, Te Deum, Schöpfung, Stabat Mater J. Haydna, Oratorio de Noël C. Saint–Saënsa, Oratorium Christus F. Liszta, Requiem G. Faure, Otčenáš L. Janačka. Od 2008 roku, wraz z orkiestrą L’estate armonico, w ramach cyklu „Barok zapomniany – Barok żywy” KSB wykonuje XVII- i XVIII-wieczne kompozycje wokalno-instrumentalne, prezentując ich polskie, a niejednokrotnie światowe prawykonania. Zespół uczestniczy w prestiżowych projektach międzynarodowych: m.in. tourneé pod hasłem „Polska i Niemcy ─ Razem w sercu Europy” po Polsce (Festiwal Kraków 2000) i Niemczech (Hanower, EXPO 2000) z Te Deum K. Pendereckiego, wykonanie utworów z rękopisu Magnus Liber Organi z katedry Notre Dame w Paryżu wraz z Orlando Consort w ramach II Festiwalu Misteria Paschalia (2005), udział w IV Festiwalu Muzyki Chóralnej       i Wokalnej Vox Accademia w Nidzie (Litwa) (2007), tournée koncertowe po Izraelu wraz z Jerusalem Baroque Orchestra w ramach Roku Polskiego 2008/2009, Esztergom Liszt Week (2011, 2012). Chór regularnie bierze udział w wielkich projektach symfonicznych Europejskiej Akademii Chóralnej w Moguncji, z którą występował w najważniejszych salach koncertowych Europy, m.in. w wiedeńskim Konzerthaus, Filharmonii Berlińskiej, Alte Oper we Frankfurcie, bremeńskiej Die Glocke, Herkulessaal Monachium i de Singel w Antwerpii, współpracując z m.in. M. Gielenem, V. Ashkenazym, E. Krivinem, K. Pendereckim i P. Domingo. Kantorzy uczestniczyli w wielu krajowych konkursach chóralnych zdobywając czołowe nagrody i wyróżnienia, a także nagrali sześć płyt kompaktowych. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Wiesław Delimat.


Powrót do wszystkich koncertów

© 2024 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl