• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

27 września
2015

Koncert CXVI

W 50. rocznicę śmierci Alberta Schweitzera.

Wykonawcy:

Krzysztof Jakowicz - skrzypce
Stefan Donner (Austria) - organy
Anna Woźniakowska - słowo wprowadzające

Program:
Johann Sebastian Bach (1685 - 1750)
* Preludium i fuga G-dur  BWV 541
Max Reger (1873 - 1916)
* Zwölf Stücke  op. 59  (2. Pastorale, 4. Canon)
Johann Sebastian Bach
* Sonata na skrzypce solo g-moll  BWV 1001
Felix Menndelssohn-Bartholdy (1809 - 1847)
* Preludium i fuga d-moll  op. 59
Johann Sebastian Bach
* Partita na skrzypce solo E-dur  BWV 1006
Max Reger
* Zwölf Stücke  op. 59 (3. Intermezzo, 6. Fuga)
Felix Mendelssohn-Bartholdy
* Sonata f-moll  op. 65 nr 1

Biogramy wykonawców:
Krzysztof Jakowicz -
skrzypek, kameralista i pedagog, urodzony 30 września 1939 w Palmirach. Po ukończeniu Liceum Muzycznego we Wrocławiu, studiował w latach 1958-63 grę na skrzypcach u Tadeusza Wrońskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem). W latach 1965-66 kontynuował studia na Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych pod kierunkiem Josefa Gingolda i Janosa Starkera.
Jeszcze w czasie nauki odniósł swe pierwsze sukcesy artystyczne: w 1959 zajął I miejsce w Konkursie im. Eugène Ysaÿe'a w Warszawie oraz III miejsce na Konkursie Muzycznym w ramach Światowego Festiwalu Młodzieży w Wiedniu. W 1962 zdobył III nagrodę i nagrodę specjalną Henryka Szerynga na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W 1970 otrzymał nagrodę specjalną Konkursu im. George Enescu w Bukareszcie.
Krzysztof Jakowicz prowadzi bardzo aktywne życie koncertowe - występował w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Izraelu, jako solista i z orkiestrami: English Chamber Orchestra, Filharmonia Izraelska, BBC Scottish Symphony Orchestra, Orkiestra
Filharmoniczna z Oslo, Orquesta Nacional de España, Orquesta Ciutat de Barcelona, Wiener Symphoniker, ORTF z Wiednia, Bamberger Symphoniker, Berliner Sinfonie Orchester, Westdeutsche Rundfunk z Kolonii, Accademia di Santa Cecilia w Rzymie, Orchestre de Bordeaux-Aquitaine, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, pod batutą takich dyrygentów, jak m.in. Jiří Bělohlávek, Riccardo Chailly, Leopold Hager, Pinchas Steinberg, Michael Tabachnik, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Marek Pijarowski. Wielokrotnie zapraszany był do udziału w renomowanych festiwalach, takich jak: "Warszawska Jesień", Festiwal Dwóch Światów w Spoleto, Berliner Festspiele, Festival de Paris, Festival Vlaanderen, Wiener Festwochen oraz w festiwalach w Edynburgu, Londynie i Bregenz. W 1995 z okazji 50-lecia ONZ wystąpił na uroczystym koncercie w Paryżu, podczas którego wraz z Orchestre National de France pod dyrekcją Jerzego Semkowa wykonał I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego.
Krzysztof Jakowicz zajmuje się także kameralistyką. Grał z takimi artystami, jak Krzysztof Jabłoński, Stefan Kamasa, Tsuyoshi Tsutsumi, Tomasz Strahl, Waldemar Malicki, Krystyna Borucińska, Konstanty Andrzej Kulka, Vadim Brodski, Jakub Jakowicz. W latach 1966-68 współpracował z Warszawskim Kwintetem Fortepianowym, najpierw jako drugi, a następnie - po odejściu Bronisława Gimpla - jako pierwszy skrzypek.
W 1986 otrzymał statuetkę "Orfeusza" - nagrodę krytyków Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków SPAM za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora podczas Festiwalu "Warszawska Jesień" - Łańcuch II na skrzypce i orkiestrę Witolda Lutosławskiego, w 1989 za płytę z tym utworem został uhonorowany nagrodą krytyków francuskich Diapason d'Or, w 1997 nagrodę fonograficzną Fryderyk za nagranie Partity na skrzypce i orkiestrę Lutosławskiego.
Jest pierwszym w Polsce skrzypkiem, który nagrał dla Polskiego Radia wszystkie sonaty i partity Johanna Sebastiana Bacha. Dokonał także wielu nagrań telewizyjnych oraz płytowych dla polskich (DUX, Polskie Nagrania) i zagranicznych (EMI, Angel, Le Chant du Monde i Riikskonsert) firm płytowych.
Krzysztof Jakowicz od 1966 prowadzi klasę skrzypiec w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Jest również gościnnym profesorem na SOAI University w Osace w Japonii. Ponadto wykładał na międzynarodowych kursach mistrzowskich we Francji, w Austrii (Salzburg) i Japonii (Tokio, Osaka). Zasiada w jury prestiżowych konkursów skrzypcowych (im. Niccolò Paganiniego w Genui, im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, im. Carla Nielsena w Odense, im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie, im. Yehudi Menuhina w Folkestone).
Jest laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki I i II stopnia, Nagrody Ministra Spraw Zagranicznych za upowszechnianie kultury polskiej za granicą oraz Nagrody Związku Kompozytorów Polskich za wielokrotne wykonania polskiej muzyki współczesnej. Odznaczony został również Złotym Krzyżem Zasługi.
Artysta gra na skrzypcach włoskiego lutnika Paolo Albaniego z 1698.

Stefan Donner urodził się w 1987 roku w Wiedniu. Ukończył studia licencjackie w Universität für Musik und darstellende Kunst Wien w klasie organów prof. Petera Planyavsky’ego i prof. Martina Haselböcka oraz w klasie fortepianu prof. Antoinette van Zabner (dyplomy z wyróżnieniem). Studia magisterskie ukończył w Conservatorium van Amsterdam w klasie organów prof. Jacquesa van Oorterssena oraz klawikordu prof. Menno van Delfta. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez profesorów takich, jak: James David Christie, Ludger Lohmann i Olivier Latry.
Jest laureatem licznych konkursów organowych. W 2008 roku zdobył pierwszą nagrodę w Daniel Herz Organ Competition we Włoszech, w 2010 roku również pierwszą nagrodę w Franz Schmidt Organ Competition w Austrii a w 2011 roku trzecią nagrodę w prestiżowym Dublin International Organ Competition. Jako stypendysta Fulbrighta studiował w Eastman School of Music w Rochester (USA) w klasie prof. Eduardo Belottiego.
Koncertował w Austrii, a także w Niemczech, Rumunii, Hiszpanii, Finlandii, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych.
Obecnie jest tytularnym organistą kościoła św. Leopolda oraz kaplicy zamku Schönbrunn w Wiedniu. Szczególnie interesuje go praktyka wykonawcza muzyki organowej kompozytorów północnoniemieckich: Dietricha Buxtehudego, Nicolausa Bruhnsa oraz Vincenta Lübecka.


Powrót do wszystkich koncertów

© 2021 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl