• Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie
  • Polskie Towarzystwo Bachowskie

Koncerty

25 czerwca
2023

Koncert CLXXXI

Wykonawcy:
Sebastian Kuczyński - organy
Chór Mieszany Katedry Wawelskiej
Andrzej Korzeniowski - dyrygent
Magdalena Chrenkoff - słowo wprowadzające

Program:
Carl Philipp Emanuel Bach  (1714-1788)
* Sonata a-moll Wq. 70 nr 4
Johann Christian Heinrich Rinck  (1770-1846)
* Wariacje nt. Corellego op. 56
Kyryło Stecenko  (1882-1922)
* Blagoslav dusze moja
Igor Jankowski  (1983) 
* Pod Twoją obronę
Romuald Twardowski  (1930)
* Mały koncert na chór mieszany
Henryk Jan Botor  (1960)
* Pieśń Cherubinów
Arvo Pärt  (1935)
* Bogoroditse Djevo 
Romuald Twardowski
* Alleluja
Johann Sebastian Bach  (1685-1750)
* Preludium, andante i fuga  e-moll  BWV 548 & 528,2

Biogramy wykonawców:
Sebastian Kuczyński polski organista i muzyk kościelny urodzony w 1997 roku. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach (klasa organów Ewy Wołczek), a także Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunkach instrumentalistyka (klasa organów prof. Jarosława Wróblewskiego) oraz muzyka kościelna (klasa organów prof. Piotra Wilczyńskiego). W ramach programu stypendialnego Erasmus+ studiował w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie organów prof. Wolfganga Zerera, a także w klasie klawesynu i klawikordu prof. Menno van Delfta. Ukończył również podyplomowe studia ,,Menedżer muzyki” prowadzone na macierzystej uczelni. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów takich jak Peter Planyavsky, Hans Fagius, Bernhard Haas, Gerhard Gnann, Ben van Oosten, Christophe Mantoux, Julian Gembalski, Józef Serafin. Ponadto, uczestniczył również w kursach improwizacji organowej prowadzonych przez prof. Wolfganga Seifena. Jako solista i kameralista koncertował zarówno w kraju, jak i za granicą (Białoruś, Litwa, Niemcy, Austria, Kanada). Współpracował m.in. z Orkiestrą Koncertową Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Zwycięzca VII Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Olsztynie (2015), IX Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Krasnobrodzie (2016), II Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji w Legnicy (2021) oraz IX Międzynarodowego Konkursu Muzyki Instrumentalnej im. Jeana Sibeliusa w Turku (2021). Został stypendystą Marszałka Województwa Podlaskiego (2015), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (,,Młoda Polska 2023”). Otrzymał również dwukrotnie stypendium Fundacji Art-SOS Alicji Roszkowskiej (2016, 2017) oraz trzykrotnie stypendium przyznawane przez Komitet Pomocy Dzieciom Polskim w Montrealu (2018, 2019, 2020). Od 2016 roku jest organistą Narodowego Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, a także inicjatorem i dyrektorem artystycznym Mokotowskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Andrzej Korzeniowski – dyrygent, chórmistrz, wykładowca akademicki, doktor sztuk muzycznych, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Umiejętności dyrygenckie kształcił także podczas kursów mistrzowskich dyrygentury symfonicznej prowadzonych przez Jerzego Salwarowskiego    i Gabriela Chmury. Współpracował z wieloma renomowanymi orkiestrami oraz zespołami chóralnymi, w tym z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną, Państwowym Chórem Filharmonii w Mińsku, Chórem Chłopięcym Filharmonii Krakowskiej i Chórem Polskiego Radia w Krakowie. W swoim dorobku ma ponad 800 koncertów poprowadzonych w kilku krajach Europy (Polska, Ukraina, Litwa, Francja, Hiszpania, Włochy, Watykan), a także nagrania muzyki teatralnej i filmowej zarówno do produkcji polskich, jak i zagranicznych. W 2007 i 2009 roku otrzymał wyróżnienia dla najlepszego dyrygenta w ramach IV i VI Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej w Żorach, a w 2022 został laureatem Nagrody Specjalnej dla Najlepszego Dyrygenta przyznanej przez jury konkursu zespołów chóralnych 34. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. Obecnie jest kierownikiem artystycznym chórów katedralnych w Krakowie, w tym założonego przez siebie w 2006 roku Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej. Równolegle zajmuje się działalnością pedagogiczną prowadząc klasę dyrygentury chóralnej na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie od 2016 roku pełni także funkcję prodziekana.
 
Chór Mieszany Katedry Wawelskiej  powstał w 2006 roku z inicjatywy obecnego dyrygenta Andrzeja Korzeniowskiego. Poprzez swoją działalność kontynuuje wielowiekową tradycję muzyczną Katedry na Wawelu – w repertuarze zespołu znajdują się kompozycje wokalno-instrumentalne oraz a cappella od renesansu po XXI wiek. Chór prowadzi ożywioną działalność koncertową, także w ramach prestiżowych festiwali muzycznych, takich jak 50 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Loreto, XIV Letni Festiwal Opery Krakowskiej, 45 Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie, 22 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "GAUDE MATER", XXIV Festiwal w Vác, I Wambierzyckie Spotkania Muzyczne im. I. Reimanna, Dni Muzyki Chóralnej w Garwolinie czy 34. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. S. Ormińskiego w Rumi. W 2015 roku zespół wziął udział w projekcji filmu „Metropolis” Fritza Langa (muzyka Abla Korzeniowskiego wykonana na żywo), w 2016 uświetnił śpiewem wizytę Papieża Franciszka w Katedrze na Wawelu, a w 2021 włączył się w obchody pięćsetlecia Królewskiego Dzwonu „Zygmunt” wykonując Mszę C-dur „Koronacyjną” KV 317 W.A. Mozarta. Formacja ma również na koncie wiele nagrań płytowych, w tym zrealizowaną w 2021 roku sesję monograficzną    z utworami Klaudii Rabiegi. Chór Mieszany Katedry Wawelskiej jest laureatem szeregu nagród, w tym I miejsca w VIII Ogólnopolskim Konkursie Caecilianum, Grand Prix VI Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej   i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej, I miejsca w kategorii chórów mieszanych na V Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Cantate Domino, I miejsca w kategorii "muzyka sakralna" na Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym, II miejsca na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 43, Złotego Dyplomu i II miejsca na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 50 oraz Grand Prix i Nagrody Specjalnej Prezesa Rady Chórów Kaszubskich na 34. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. S. Ormińskiego w Rumi. W specyfikę działalności zespołu wpisana jest także współpraca z polskimi instytucjami kultury, takimi jak Filharmonie: Krakowska, Podkarpacka, Częstochowska i Śląska, Opera Krakowska, Krakowska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej czy Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (nagranie ścieżki dźwiękowej i udział w spektaklu „SMOK!” na Dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu w 2019 roku). Chór regularnie współpracuje także z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.


Powrót do wszystkich koncertów

© 2024 Polskie Towarzystwo Bachowskie z siedzibą w Krakowie
Strony internetowe: impulsivo.pl